A A+ A++

Dlaczego storczyki marnieją?

Piękne, ale kapryśnie. Tak w kilku słowach można podsumować chętnie uprawiane w domach storczyki. Choć rośliny zachwycają wyglądem i potrafią ożywić nawet najbardziej nudną przestrzeń, kilka czynników sprawia, że zaczynają marnieć oraz usychać. Przyczyn takiej sytuacji jest kilka. Pierwsza ma związek z nieodpowiednim sposobem podlewania. Storczyki nie tolerują nawet najmniejszego przelania. O wiele lepiej zniosą krótkotrwałą suszę, nić trzymanie korzeni w nagromadzonej wodzie. Po czym poznać, że mogło dojść do takiej sytuacji?

Zwróćmy uwagę na miękkie, brązowe i lepkie liście, a także więdnące kwiaty. Zbyt długie pomijanie nawadniania także nie przyniesie niczego dobrego. Stan rzeczy najlepiej ocenić po korzeniach. Jeśli wyraźnie zobaczymy białe lub jasnozielone części, które są bardzo suche i kruszą się przy najlżejszym dotyku, to wyraźny znak, że roślina cierpi na deficyt wody. Odpowiedni przepływ powietrza to klucz do sukcesu w uprawie storczyków. Nie chodzi jednak wyłącznie o przewiew w obrębie dorodnych kwiatów. Warto także zwrócić szczególną uwagę na podłoże w doniczce.

Czy ziemia uniwersalna nadaje się do storczyków?

Gotowe mieszanki ziemi w sklepach ogrodniczych sprawiają, że coraz rzadziej sami zabieramy się za skomponowanie odpowiedniego podłoża dla roślin domowych. Floryści zwracają uwagę, że wybór gotowych paczek może być bardzo niebezpieczny dla storczyków. Bardzo często wybór pada na najzwyklejszą ziemię uniwersalną. Okazuje się, że absolutnie nie nadaje się ona do orchidei.

Jaki rodzaj podłoża sprzyja zdrowemu wzrostowi storczyków?123RF/PICSEL

Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim nie zapewni korzeniom rośliny dostępu do powietrza, wskutek czego zacznie gromadzić się wilgoć, zaczną postępować procesy gnilne, a roślina szybko zmarnieje. Negatywne skutki zobaczymy w więdnących kwiatach, pękających i tracących sprężystość liściach. Pozostawienie sytuacji bez rozwiązania wpłynie na całkowitego zahamowanie dalszego kwitnienia. Jak szybko i skutecznie poprawić niekorzystne warunki rośliny?

Jakie podłoże dać do domowych storczyków?

Odpowiednia mieszanka do storczyków powinna wyróżniać się przewiewnością i doskonałą przepuszczalnością. Podczas wizyty w sklepie od razu odrzućmy podłoża ciężkie i zbite. Wybierajmy ziemię o odczynie pH 4,5-6. Specjalistyczna gleba polecana w uprawie orchidei powinna składać się z kilku odpowiednio dobranych składników. Nie powinno w niej zabraknąć przede wszystkim:

  • kory sosnowej – to silna baza ułatwiająca budowanie systemu korzeniowego. Doskonale zwiększa przepuszczalność podłoża, ułatwia cyrkulację powietrza i odprowadza nadmiar wody;

  • mchu torfowca – należy do klasy torfowców i pomaga storczykom silniej się ukorzenić. Najlepiej umieścić go na wierzchu doniczki, dzięki czemu spowolni odparowywanie wody. Podłoże bogate w mech torfowiec należy wymieniać raz w roku;

  • keramzytu – nadaje się do wykonania warstwy drenażowej, a także doskonale miesza się z podłożem. Waga składnika sprawia, że wysypany na dnie doniczki stabilizuje i chroni całą roślinę przed przypadkowym wywróceniem się.

Jak dbać o storczyki w domu?Interia DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Переналаштування дипломатії” і “далекобійна рішучість” – головне зі звернення Зеленського
Następny artykułЧи розірве Київ дипломатичні відносини з Іраном: що сказали в МЗС України