A A+ A++

Bardzo dużo osób zastanawia się nad tym, jak zagospodarować mały ogród. W niewielkich przestrzeniach trzeba pamiętać o tym, żeby uniknąć wrażenia ciasnoty. Jak więc zabrać się za stworzenie swojego własnego i wymarzonego ogrodu? Tego dowiecie się poniżej!

Zaprojektowanie małego ogrodu, który jest piękny oraz funkcjonalne to bardzo trudne zadanie. Na mniejszych działkach świetnie sprawdzają się style swobodne i geometryczne. Geometria pozwala nam na zastosowanie ciekawych rozwiązań, które zmieniają perspektywę. Na końcu ścieżki możemy ustawić rzeźbę, dzięki czemu inaczej postrzegać będziemy odległość. Swoboda pozwala natomiast na zastosowanie płynnych linii oraz przesłon, które optycznie powiększają teren. Ciasnota może znacznie przeszkadzać w relaksie, dlatego musimy mądrze zagospodarować ogród. Wiele osób decyduje się na zastąpienie trawnika jasną nawierzchnią żwirową. Nie od dziś wiadomo, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzenie. Pomimo małego miejsca w ogrodzie warto zastanowić się nad zaimplementowaniem wody. W ten sposób dodamy nieco dynamiki.

Wgłębnik

Bardzo ciekawym rozwiązaniem w małym ogrodzie może być wgłębnik. Jest to obniżenie terenu, które pozwala na pomieszczenie więcej funkcji oraz wyeksponowanie roślin. Zazwyczaj ma on 60 centymetrów głębokości. Jego ściany wzmacniają murki. Takie miejsce idealnie nadaje się do relaksu.

Ogródek warzywny

Warto pamiętać o tym, że gdy nie mamy dużo miejsca w ogrodzie możemy bez problemu zdecydować się na ogródek warzywny. Nie wymaga on poświęcenia dużej ilości miejsca. Możemy nawet zastąpić fragment trawnika ziołową szachownicą. Niektórzy nawet decydują się na zorganizowanie ziołowego chodnika. Jeśli szukasz porad zawodowców, sprawdź to projektowanie ogrodów Warszawa i okolice.

Symetria

W mniejszych ogrodach warto większą uwagę zwrócić na ścieżki oraz ogrodzenie. Dzięki zastosowaniu kamiennej ścieżki oraz ozdobnych tablic na ogrodzeniu skutecznie wydłużymy perspektywę. W ten sposób nasz ogród wydawać się będzie większy. Ciekawym rozwiązaniem może być także ustawienie donic w równym szyku na posadzce.

Lustro

Nie jest to często spotykane rozwiązanie w ogrodach, jednak jest ono warte uwagi. Nie od dziś wiadomo, że lustro potrafi optycznie powiększyć teren. Dzięki temu, że znajdować się ono będzie w ogrodzie, możemy zamaskować jego krawędzie roślinami. Do szklanej tafli doprowadzamy posadzkę o regularnym deseniu. Efekt będzie jeszcze lepszy, gdy lustro ustawimy blisko wody.

Ogrodzenie

Jeżeli mamy do dyspozycji małą przestrzeń w ogrodzie możemy naszemu ogrodzeniu nadać nowe funkcje. Niektórzy decydują się na założenie ogródka ziołowego w donicach na ogrodzeniu. Możemy także postawić na altankę, gdzie jedna ściana będzie po prostu ogrodzeniem. Dzięki takim rozwiązaniom zyskamy więcej wolnej powierzchni, która z pewnością będzie cieszyć nasze oko.

Trawnik

Wiele osób w mniejszych ogrodach decyduje się na zrezygnowanie z trawnika. W takim przypadku jako nawierzchnię wykorzystujemy jasny żwir. Wystarczy w nim wydzielić parę stref dla roślin, gdzie będą się mogły one bez problemu rozrastać. Dzięki temu pielęgnację ogrodu zmniejszamy do minimum, ponieważ trawnika nie będzie trzeba strzyc, podlewać i odchwaszczać.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCytryna nie tylko do herbaty
Następny artykułFundacja Dobra Sieć zaprasza na bezpłatny webinar “E-wolontariat pracowniczy”