Wśród tematów, którymi zajmie się Rada Miasta Torunia podczas sesji 17 marca 2022 r. będzie Program Rozwoju Pieczy Zastępczej dla miasta Torunia na lata 2022-2024.
Opracowanie Programu Rozwoju Pieczy Zastępczej dla miasta Torunia na lata 2022-2024 wynika ze zobowiązań ustawowych. Jego celem jest wspieranie istniejących i rozwój nowych form pieczy zastępczej w Toruniu. Gmina Miasta Toruń koncentruje swoje działania na wspieraniu systemu pieczy zastępczej, zarówno rodzinnej jak i instytucjonalnej.
– Jeżeli chodzi o działania instytucjonalne to zamierzamy dysponować w pierwszym okresie tych trzech lat 9 placówkami, zaś w 2024 roku chcemy utworzyć 10-tą placówkę, w efekcie czego liczba miejsc w placówkach opiekuńczo-wychowawczych zwiększy się o 12, ze 106 do 118 miejsc – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.
Z danych zawartych w programie wynika, że w Toruniu w latach 2019-2021 ogólna liczba rodzin zastępczych kształtowała się na podobnym poziomie, aczkolwiek utrzymuje się tendencja malejąca liczby rodzin zastępczych. Natomiast liczba przebywających w nich dzieci znacznie wzrosła. W związku z powyższym konieczna jest kontynuacja działań wspierających rodzicielstwo zastępcze oraz intensywne działania w kierunku jego promocji i poszukiwania kandydatów na rodziców zastępczych.
– Planujemy, iż liczba rodzin zawodowych zwiększy się z 4 do 5 rodzin co umożliwi zaopiekowanie się 25 dziećmi. Chcemy również utrzymać ten sam poziom dwóch rodzin zawodowych specjalistycznych. W czasie trwania programu planujemy poszerzyć wykaz rodzin zawodowych pełniących funkcję pogotowia rodzinnego z 2 do 3, dzięki czemu opieką zostanie objętych 13-ścioro dzieci. W 2022 roku przewidujemy funkcjonowanie 14 rodzinnych domów dziecka, a w kolejnych latach liczba ta wzrośnie do 15, dzięki czemu zaopiekujemy się setką dzieci. Łącznie rodzinną pieczą zastępczą byłoby objętych 143 dzieci – podkreślił prezydent.
Rodziny borykające się z trudnościami opiekuńczo-wychowawczymi mogą liczyć na pomoc asystentów rodziny. Ich zadaniem jest podjęcie działań mających na celu przywrócenie rodzinie zdolności do prawidłowego wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Przewiduje się, że liczba środowisk objętych wsparciem asystenta rodziny w latach 2022-2024 będzie kolejno wzrastała z 210 do 215, a w 2024 roku będzie wynosiła 220.
Źródłem finansowania programu będą środki z budżetu Gminy Miasta Toruń oraz dotacje i środki pozyskane z innych źródeł m.in. funduszy europejskich.
Fot. Pixabay
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS