Co robić, by nie zachorować na nowotwór i jak poradzić sobie z diagnozą, kiedy podstępny wróg zapuka do naszych drzwi? – na te i wiele innych pytań związanych z profilaktyką antynowotworową starali się odpowiedzieć organizatorzy i goście spotkania w Galerii Sanowej pod hasłem „Masz haka na raka?”. W sobotę, 24 lutego, głośno przekonywano uczestników akcji, że warto zadbać o swoje zdrowie, bo to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić.
Była to już kolejna odsłona Dni Profilaktyki Onkologicznej, organizowanych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Przemyślu we współpracy z Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu oraz Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Przemyślu. Nie zabrakło ważkich tematów oraz ciekawych gości, a także możliwości skorzystania z bezpłatnych porad i konsultacji specjalistów.
Do skutecznej w walce ze schorzeniami nowotworowymi profilaktyki przekonywali w rozmowie z prowadzącą spotkanie Eweliną Kasperską: prof. dr hab. n. med. Grzegorz Raba – kierownik Klinicznego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego z Pododdziałem Ginekologii Onkologicznej w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu, a także koordynator Oddziału Onkologicznego z Pod. Dziennej Chemioterapii przemyskiego szpitala lek. med. Oleg Socha i specjalista urologii lek. med. Jan Kulig, na co dzień pracujący na Oddziale Urologicznym przemyskiej lecznicy.
– Wykonujmy badania profilaktyczne, kiedy czujemy się dobrze, a nie dopiero, gdy coś nam dolega – mówił o istocie profilaktyki pierwszy z wymienionych, podkreślając, że każdy nowotwór jest uleczalny, jeśli odpowiednio wcześnie rozpoczniemy terapię.
Dlaczego chorujemy?
O tym, dlaczego chorujemy na nowotwory i dlaczego są one w obecnych czasach coraz powszechniejsze, mówił z kolei lek. med. Oleg Socha.
– Wiele przyczyn chorób nowotworowych możemy wskazać, część wciąż pozostaje nieznanych. Do tych pierwszych możemy z pewnością zaliczyć: wirusy, niewłaściwą dietę i styl życia oraz wszechobecny stres; ponadto sprzyjają im otyłość, choroby przewlekłe i stany zapalne toczące się w organizmie. W Polsce najczęstsze choroby nowotworowe to: rak piersi, rak jelita grubego, przełyku i żołądka, a także rak płuc. Chorują coraz młodsze osoby. Statystyki są niestety rosnące – alarmował.
Przybliżył też możliwości leczenia, jakie oferuje się…
Płatny dostęp do treści
Przeczytałeś tylko fragment tekstu.
Chcesz przeczytać całość i inne artykuły premium?
Nieograniczony dostęp do pełnych tekstów od 19 groszy dziennie!
Masz już wykupiony dostęp? Zaloguj się
Pozostało 47% tekstu do przeczytania.
Wykup dostęp
Autor: Urszula Gielo
/ Życie Podkarpackie
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS