Łabiszyńska książnica zafundowała miłośnikom regionalistyki, historii i języka polskiego prawdziwą gratkę. Okazała się nią być prelekcja prof. Przemysława Wiatrowskiego, który nie poprzestał na odkrywaniu źródłosłów ulic i miast swego rodzinnego Łabiszyna i teraz zabrał się za eksplorację nazewnictwa oraz związków miejsc z postaciami wywodzącymi się z rodu Skórzewskich.
Przemysław Wiatrowski jest polonistą, językoznawcą, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych i profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pochodzi z Łabiszyna i swoje rodzinne miasto oraz jego okolice darzy wielkim sentymentem. Do tego stopnia, że od lat eksploruje wszelkie dostępne materiały źródłowe w poszukiwaniach świadectw i nawiązań do przeszłości tego miasta oraz etymologii nazw związanych z jego ulicami i całą jego okolicą.
Na pozór tematyka, którą interesuje się w kontekście Łabiszyna Przemysław Wiatrowski, może się wydawać nieistotna dla mieszkańców zabieganych w swojej codzienności. Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że łabiszynianie i nie tylko oni chcą wiedzieć, dlaczego ulice i place, po których chodzą, nazywają się tak, a nie inaczej oraz jak nazywały się kiedyś. Ekscytujące jest też dowiadywać się o związkach Łabiszyna i gminy Łabiszyn oraz dawnych mieszkańców tych okolic z powszechnie znanymi postaciami historycznymi. I to wszystko zapewnia swoim słuchaczom oraz czytelnikom Przemysław Wiatrowski. Dodatkowo potrafi gromadzone przez siebie informacje i ciekawostki prezentować posługując się tak piękną polszczyzną, że słuchaczowi trudno oderwać myśli od jego słów. Sposób opowiadania profesora sprawia, że słuchacz w wyobraźni przenosi się, jak żywcem w przeszłość.
Grażyna Błaszkiewicz, dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy im. dr. Juliana Gerpe w Łabiszynie wie o tym doskonale i dlatego chętnie organizuje co jakiś czas spotkania dla miłośników regionaliów z Przemysławem Wiatrowskim. Ostatnie takowe odbyło się w ramach Tygodnia Bibliotek 8 maja w łabiszyńskiej Wozowni. Przemysław Wiatrowski przyjechał do swego rodzinnego miasta z nową porcją faktów i ciekawostek, które gromadzi w związku z przygotowywaniem kolejnej swojej publikacji. Będzie to książka Nazewnicze pamiątki po hrabiach Skórzewskich z Lubostronia. W publikacji zostaną umieszczone wszelkie nazwy dawne niefunkcjonujące i współczesne związane ze Skórzewskimi. Ale przy okazji pojawią się informacje o związkach członków rodu Skórzewskich z różnymi postaciami historycznymi, począwszy od XVIII w. W prelekcji Przemysława Wiatrowskiego przewinęły się ważne postaci, jak np. gen. Tadeusz Kościuszko, król Stanisław August Poniatowski, czy też Józef Wybicki.
Wykład profesora spotkał się oczywiście z aplauzem przybyłych, którzy teraz czekają z niecierpliwością na ukazanie się książki, nad którą Przemysław Wiatrowski pracuje.
Karol Gapiński
Aktualizacja: 09/05/2024 13:34
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS