To człowiek zasłużony dla Uniwersytetu Morskiego. Miał ogromny wkład w rozwój współpracy między gdyńską uczelnią a niemiecką Hochschule Bremerhaven, która trwa już od 45 lat. Przyczynił się on również do rozwoju metod i narzędzi nauczania komunikacji morskiej w języku angielskim. Jest także prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół „Daru Młodzieży”. Mowa o prof. Hansie Rummlu. W piątek, 6 października nadano mu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. To pierwszy zagraniczny przedstawiciel świata nauki, który otrzymał taką godność.
Prof. Hans Rummel jest mocno związany z Gdynią i Uniwersytetem Morskim. Jego wkład w budowanie międzyuczelnianych relacji i zaangażowanie w sprawy gdyńskiej i niemieckiej społeczności akademickiej został doceniony w szczególny sposób. Senat Uniwersytetu Morskiego nadał mu tytuł doktora honoris causa. Przyznano go „w uznaniu wybitnego wkładu w rozwój współpracy między Uniwersytetem Morskim w Gdyni a Hochschule Bremerhaven oraz osiągnięć w zakresie rozwoju metod i narzędzi kształcenia – w szczególności komunikacji morskiej w języku angielskim”.
Uroczystość nadania tego zaszczytnego tytułu odbyła się w piątek, 6 października w auli im. T. Meissnera, czyli w budynku głównym Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Wzięli w niej udział m.in. samorządowcy, przedstawiciele trójmiejskich uczelni, rodzina prof. Rummla, reprezentanci społeczności akademickiej uniwersytetu. Uroczystość otworzyło wystąpienie prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adama Weintritta, rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
– W tym roku przypada 45. rocznica współpracy naszej uczelni z Hochschule Bremerhaven. Prof. Rummel od samego początku włączał się w tę współpracę. Zainicjował ją w 1976 roku podczas wizyty „Daru Pomorza” w Bremie. Nawiązał wówczas kontakt z ówczesną Wyższą Szkołą Morską z Gdyni, stając się głównym koordynatorem wszelkich działań międzyuczelnianych. To nasz wielki, sprawdzony przyjaciel – podkreślał rektor Uniwersytetu Morskiego.
Laudację wygłosił prof. dr hab. inż. Piotr Przybyłowski. Podkreślał on zasługi prof. Rummla oraz jego naukowe osiągnięcia.
– Przez blisko 30 lat prof. Hans Rummel był pełnomocnikiem kolejnych rektorów Hochschule Bremerhaven do spraw współpracy z UMG. W tej roli wspierał swoim autorytetem i zaangażowaniem wszystkie inicjatywy, które pojawiały się w ramach tej współpracy. Były to działania, takie jak: wzajemne pobyty stażowe i dydaktyczne wykładowców, uruchomienie programu podwójnego dyplomu obydwu uczelni czy wymiany studenckie w ramach programu Erasmus – zaznaczył Przybyłowski.
Prof. Hans Rummel – doktor honoris causa Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (w środku) w towarzystwie prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adama Weintritta – rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (z lewej) oraz prof. dr hab. inż. Piotra Przybyłowskiego – promotora // fot. UMG/Cezary Spigarski
Sam wyróżniony nie krył dumy i wzruszenia.
– To dla mnie szczególna i niezapomniana chwila. Godność akademicka, którą mi dziś nadajecie, jest dla mnie wielkim wyróżnieniem. To również wyjątkowy dzień dla Waszej uczelni. Honorujecie Państwo pierwszego niepolskiego nauczyciela akademickiego i tym samym udowadniacie, jak ważne jest obecnie międzynarodowe ukierunkowanie Uniwersytetu Morskiego. Chciałbym wyrazić szczerą wdzięczność za te 45 lat zażyłej i wzorowej akademickiej współpracy. Ta wspólna część naszej historii zawsze wyróżniała się na tle podobnych przedsięwzięć – powiedział prof. Hans Rummel, doktor honoris causa Uniwersytetu Morskiego.
Uczestnicy uroczystości z okazji nadania tytułu doktora honoris causa prof. Hansowi Rummlowi. Wśród nich Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i przewodnicząca rady uczelni Uniwersytetu Morskiego (w trzecim rzędzie). W pierwszym rzędzie m.in. żona i dzieci profesora // fot. UMG/ Cezary Spigarski
W uroczystości nadania tytułu prof. Rummlowi uczestniczyła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni i przewodnicząca rady uczelni Uniwersytetu Morskiego.
– Tytuł doktora honoris causa trafia do oddanego i niezawodnego przyjaciela Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, a w szczególności „Daru Młodzieży”. Działające w Bremerhaven Stowarzyszenie Przyjaciół „Daru Młodzieży”, któremu przewodniczy prof. Hans Rummel, od lat pomaga, a ostatnio sfinansowało w połowie kapitalny remont świetlicy załogowej. Podczas każdej wizyty żaglowca w Bremerhaven prof. Rummel czeka na nabrzeżu na naszą fregatę z biało-czerwonym bukietem kwiatów. Cieszę się, że do grona doktorów honoris causa Uniwersytetu Morskiego trafia osoba tak zasłużona dla uczelni, regularnie bywająca w Gdyni, mająca świetny kontakt ze studentami i istotny wpływ na rozwój uczelni – mówi Joanna Zielińska.
Wydarzenie uświetnił występ Akademickiego Chóru Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Nadanie godności doktora honoris causa prof. Hansowi Rummlowi poparły senaty 4 uczelni: Akademii Marynarki Wojennej, Politechniki Morskiej w Szczecinie, Hochschule Bremerhaven oraz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
Prof. Hans Rummel urodził się w 1941 roku w Ulm-Donau w Niemczech. Jest twórcą laboratoriów językowych w German Navigational College oraz w Hochschule Bremerhaven. Od lat 80. stał się uznanym specjalistą od dydaktyki morskiego języka angielskiego w środowisku międzynarodowym.W marcu 1993 roku z jego inicjatywy zostało założone i zarejestrowane Stowarzyszenie Przyjaciół „Daru Młodzieży”, które wspiera ważne zadania realizowane przez żaglowiec Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Obecnie prof. Rummel pełni funkcję prezesa tego stowarzyszenia. Jego dokonania i zasługi dla współpracy między Uniwersytetem Morskim w Gdyni a Hochschule Bremerhaven doceniano już także w inny sposób. Prezydent RP odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni przyznał mu tytuł „Zasłużony dla Uniwersytetu Morskiego w Gdyni”. Z kolei Senat Hochschule Bremerhaven nadał mu godność Honorowego Członka Senatu Hochschule Bremerhaven.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS