A A+ A++

Data dodania: 2020-06-16 (16:27) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki, a pesymizm utrzymywał się w pierwszej połowie poniedziałkowej sesji. Niemniej, później ceny ropy naftowej zaczęły nadrabiać spadki, kończąc wczorajszą sesję na plusie. Mimo obaw o drugą falę pandemii, na rynku ropy pojawiły się pozytywne akcenty.

Jednym z nich były informacje o postępującym spadku produkcji ropy naftowej ze skał łupkowych w Stanach Zjednoczonych. Energy Information Administration (EIA), będąca częścią amerykańskiego Departamentu Energii, podała wczoraj, że w lipcu spodziewa się zniżki produkcji ropy z łupków łącznie o 91 tys. baryłek dziennie i zejścia do poziomu 7,63 mln baryłek dziennie. Byłby to najniższy poziom wydobycia od około dwóch lat.

Produkcja ropy naftowej ma spadać na wszystkich kluczowych formacjach łupkowych w USA. Największa z nich, Permian basin na granicy Teksasu i Nowego Meksyku, ma przynieść produkcję w lipcu na poziomie 4,26 mln baryłek dziennie. Byłby to czwarty z kolei miesięczny spadek wydobycia ropy w tym miejscu oraz najniższy poziom od maja 2019 r.

Permian basin może pochwalić się jednymi z najniższych kosztów wydobycia ropy naftowej w USA, więc presja na tamtejsze cięcia produkcji nie jest tak duża jak w przypadku wielu innych miejsc. Większe zniżki produkcji ropy w lipcu mają być obserwowane na formacjach Eagle Ford oraz Anadarko, gdzie mają one wynieść odpowiednio 28 i 26 tys. baryłek dziennie.

OPEC+ pilnuje postanowień porozumienia naftowego.

Jednym z czynników, które wczoraj poprawiły nastroje na rynku ropy naftowej, były zapowiedzi dokładnego pilnowania postanowień porozumienia naftowego wśród państw OPEC+. W poniedziałek minister energii Zjednoczonych Emiratów Arabskich wyraził swoją wiarę w to, że wszystkie kraje, które sygnowały porozumienie, będą skrupulatnie dopasowywać się do wyznaczonych limitów wydobycia ropy.

W kwietniu doszło do podpisania nowego porozumienia OPEC+, na mocy którego kraje kartelu OPEC oraz kilku producentów ropy spoza organizacji zobowiązały się do rekordowo dużych cięć wydobycia ropy naftowej. Cięcia w wysokości łącznie 9,7 mln baryłek dziennie (czyli ok. 10% globalnej produkcji) pierwotnie miały być wprowadzone w maju i czerwcu, a później zostały przedłużone na lipiec.

O ile większość uczestników porozumienia przestrzegała limitów niemal od razu, niektóre kraje miały problemy z dopasowaniem się do swoich limitów. Negatywnie wyróżniały się zwłaszcza Irak i Nigeria. Niemniej, oba te państwa zobowiązały się obniżyć swoją produkcję do wymaganych limitów.

W nadchodzący czwartek państwa OPEC+ mają dokonać rewizji stopnia dopasowania się poszczególnych państw do postanowień porozumienia. Czuwa nad tym specjalny komitet monitorujący, który w czwartek zapewne będzie debatował nad tym, jak skłonić wszystkie kraje do solidarnych cięć produkcji i niewyłamywania się z postanowień porozumienia.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoronawirus w Komendzie Policji w Pajęcznie
Następny artykułRafał Trzaskowski wyciąga z aresztu ciężko chorego autora gróźb. “To były straszne dni, codziennie atak”