A A+ A++

Osadzeni w płockim Zakładzie Karnym nie mogą posiadać telefonu komórkowego. Nawet dziennikarz, który korzysta z dyktafonu w telefonie, idąc na wywiad nie może mieć go przy sobie. Chyba że wcześniej zgodę wyrazi dyrektor Zakładu Karnego. Telefon czy aparat fotograficzny, przy braku zgody, trzeba zostawić tuż za murem, w szafce. Rzeczy są sprawdzane. A już tym bardziej paczki, które mają trafić do osadzonych.

– Funkcjonariusze Zakładu Karnego w Płocku kolejny raz udaremnili próbę przemytu przedmiotów zagrażających bezpieczeństwu jednostki organizacyjnej służby więziennej – poinformował rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Warszawie, por. Zbigniew Śpiewak.

Niedozwolony przedmiot ujawniono 26 maja. Paczkę dla osadzonego sprawdzono skanerem rentgenowskim. W środku był czajnik, a także coś jeszcze.

– Funkcjonariuszka zauważyła elektroniczny przedmiot. Po sprawdzeniu okazało się, że wewnątrz czajnika ukryty był mini telefon komórkowy.

O ile nad osób spoza Zakładu Karnego telefon jest powszechnym, niezwykle pożytecznym, wielofunkcyjnym urządzeniem, które zwykle mamy przy sobie, tak na terenie jednostki penitencjarnej, kiedy już trafi do osadzonego, może posłużyć – jak zauważa por. Śpiewak – do zdobywania narkotyków, sterowania grupą przestępczą, zlecania zabójstw, wymuszania haraczy, organizowania ucieczek, zastraszania świadków, rodzin funkcjonariuszy i innych niewinnych osób. Przypomina, że zgodnie z art. 110a§ 4 Kodeksu karnego wykonawczego, skazany nie może posiadać, poza depozytem, środków łączności oraz przedmiotów i dokumentów, które mogą stanowić zagrożenie dla porządku lub bezpieczeństwa w zakładzie karnym.

– Osadzonym odbywającym karę w płockim zakładzie karnym przysługuje możliwość kontaktu telefonicznego z rodziną każdego dnia za pomocą aparatów samo inkasujących umieszczonych na korytarzach oddziałów mieszkalnych, jednak rozmowy te podlegają kontroli służby więziennej. Posiadanie niedozwolonych środków łączności może przyczynić się do czynów zabronionych prawem, zastraszania świadków, zapewnienia alibi lub uzgadniania zeznań. Służba Więzienna realizując zadania w zakresie wykonywania tymczasowego aresztowania oraz kar pozbawienia wolności dokłada starań, aby zapewnić prawidłowy tok postępowań karnych oraz nie dopuścić do czynów niezgodnych z prawem – dopowiada rzecznik.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMała obwodnica bez świateł
Następny artykułKolejna pakistańska chrześcijanka, zmuszona ślubem do przejścia na islam