A A+ A++



“Tylko ciężka reakcja alergiczna związana z anafilaksją może być przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw Covid-19. Tymczasem lekarze POZ mają problemy z kwalifikacją alergików do szczepień” – alarmuje małopolski konsultant w dziedzinie alergologii prof. Ewa Czarnobilska. Ekspertka obserwuje, że lekarze rodzinni coraz częściej kierują pacjentów niezakwalifikowanych do szczepienia na konsultację do alergologów. Są też problemy z odpowiedzią na pytanie (z kwestionariusza) o uczulenie na glikol polietylenowy.

Zdaniem prof. Ewy Czarnobilskiej większość osób z chorobami alergicznymi, które są właściwie leczone, nie wymaga dodatkowej kwalifikacji przez alergologa przed podaniem szczepionki przeciw Covid-19. Do tych schorzeń należą m.in.: astma oskrzelowa, alergiczny nieżyt nosa, atopowe zapalenie skóry, pokrzywka czy alergia pokarmowa.

Zobacz również:

Czy zaszczepieni przeciwko Covid-19 mogą dalej zakażać SARS-CoV-2?

Czy zaszczepieni przeciwko Covid-19 mogą dalej zakażać SARS-CoV-2?

Niepożądane odczyny poszczepienne dotyczą głównie tych, którzy przebyli epizody anafilaksji po lekach, pokarmach, szczepionkach lub bez określonej przyczyny. Jak zauważa profesor, również w tej grupie pacjentów jest możliwość bezpiecznego zaszczepienia się przeciw koronawirusowi, dzięki przeprowadzeniu testów alergologicznych z preparatem, który będzie podany pacjentowi.

Takie testy wykonujemy już w naszym szpitalu i przy ujemnych wynikach dają szanse na przyjęcie szczepionki także osobom, które wcześniej nie przeszły kwalifikacji
– informuje prof. Ewa Czarnobilska kierująca Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

“Są osoby, którym tylko AstraZeneca nie zaszkodzi”

Zobacz również:

Zaszczepiony i niezaszczepiony. Czy mogą się bezpiecznie spotkać?

Zaszczepiony i niezaszczepiony. Czy mogą się bezpiecznie spotkać?

Lekarka zwraca też uwagę, że pacjenci, a także lekarze nie są w stanie odpowiedzieć na pytanie w kwestionariuszu kwalifikacyjnym o uczulenie na glikol polietylenowy (PEG) lub inne substancje zawarte w danej szczepionce przeciwko Covid-19, bo do tej pory nikt nie badał tego uczulenia.

Nie dysponujemy glikolem polietylenowym, z którym można by wykonać testy skórne potwierdzające lub wykluczające alergię na tę substancję – wyjaśnia prof. Czarnobilska. Jak zaznacza w rozmowie z PAP, jedynym wyjściem z tej sytuacji jest przeprowadzenie testów ze szczepionkami Pfizera i Moderny, które zawierają glikol polietylenowy, lub z preparatem AstryZeneki, zawierającym polisorbat 80.

W swoim gabinecie spotykam pacjentów obawiających się szczepienia preparatem AstraZeneca. W wywiadzie zgłaszają ciężkie reakcje anafilaktyczne po wielu lekach, w których obecny jest glikol polietylenowy, występujący też pod nazwą Makrogol. Tymczasem po wynikach testu może się okazać, że jedyną bezpieczną szczepionką dla takiej osoby jest wyłącznie AstraZeneca, niezawierająca tej substancji – dodaje.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Wirus zabił mi męża”. Wzruszające nagranie wdowy po policjancie
Następny artykułPiotr Adamczyk zagra w amerykańskim serialu. Dołączył do obsady “For All Mankind”