A A+ A++

Kopalnia Wieczorek w katowickim Nikiszowcu jest w czasie likwidacji. W sierpniu 2018 r. władze Katowic przejęły szyb Poniatowski zakładu. – Chcemy to miejsce przekazać mieszkańcom. Obiekt ma być łącznikiem między Nikiszowcem a nowym osiedlem, które powstaje, Nowym Nikiszowcem. Chcemy, by była tu gastronomia, drobny handel, ale również muzeum. Na razie trwa analiza, co można skomercjalizować, a co pozostawić, eksponować. Mamy jeszcze czas, bo ostateczna likwidacja zostanie zakończona w Poniatowskim w przyszłym roku – zapowiedział wówczas Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prezydent Katowic Marcin Krupa podczas karczmy piwnej NSZZ ‘Solidarność’ w Spodku w Katowicach Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Od tamtej pory w szybie praktycznie nic się nie działo. Do lutego tego roku, kiedy Nikiszowiec odwiedził prezydent Andrzej Duda. W jego obecności Krupa oraz przedstawiciele Spółki Restrukturyzacji Kopalń podpisali list intencyjny w sprawie przyszłości pokopalnianych budynków. Szumnie zapowiedziano, że powstanie w nich centrum nowych technologii. Nie podano przy tym zbyt wielu szczegółów. Poza tym, że koszt inwestycji wyniesie ponad miliard złotych i 70 tys. m kw. dawnego zakładu zostanie przeznaczonych na biura.

Nad koncepcją zagospodarowania szybu Poniatowski pracują studenci

Jakiś czas temu Jarosław Makowski, radny mieszkający w Nikiszowcu, złożył zapytanie, na jakim etapie są dziś prace związane z szybem Poniatowski, którego miasto w końcu jest już pełnoprawnym właścicielem.

Jarosław MakowskiJarosław Makowski KAMILA KOTUSZ

Jerzy Woźniak, wiceprezydent miasta, poinformował go w piśmie, że w tej sprawie Katowice nawiązały współpracę z Politechniką Śląską oraz Wyższą Szkołą Techniczną. I nad koncepcją zagospodarowania szybu pracują obecnie studenci. „Celem organizacji warsztatów jest uzyskanie bardziej szczegółowej koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania pokopalnianych terenów otaczających dawny Szyb Poniatowski. Przedmiotowa koncepcja ma mieć charakter programowo-przestrzenny, a jej kluczowym zagadnieniem będzie zaproponowanie najbardziej optymalnego połączenia pieszo-rowerowego historycznej zabudowy Nikiszowca z powstającym w ramach programu »Mieszkanie Plus« osiedlem mieszkaniowym wraz ze wskazaniem funkcji towarzyszących” – odpowiada Woźniak.

To nie pierwsze zapytanie, które Makowski złożył w sprawie szybu. W zeszłym roku, jeszcze przed zapowiedziami prezydenta Dudy, dostał podobną odpowiedź. „Rozpoczęły się prace przygotowawcze zmierzające do opracowania kompleksowej koncepcji funkcjonalno-przestrzennej, w której określone zostanie docelowe przeznaczenie terenu i zabudowań, w tym analizie poddana będzie kwestia »połączenia« nowego osiedla mieszkaniowego z istniejącymi zabudowaniami Nikiszowca”.

Prezydent Duda zapowiedział, że w kopalni Wieczorek będzie centrum technologii

– Tym razem urzędnicy przygotowanie koncepcji scedowali na studentów. Mam nadzieję, że ich prace będą punktem wyjścia, a nie dojścia. Odpowiednio korygowanym o konsultacje z mieszkańcami i samych zapowiedzi stworzenia centrum technologii – mówi Makowski.

Waldemar Jan ze Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych, które od lat działa w Nikiszowcu, uważa wprost: to brak konsekwencji. – W lutym padły bardzo poważne zapowiedzi. Teraz okazuje się, że projektem zajmują się studenci. Oczywiście mogą mieć świetne pomysły, świeże spojrzenie. Ale trudno przypuszczać, żeby coś konkretnego z tego wynikło. Niestety, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że centrum technologii to na razie pusta zapowiedź – uważa Jan.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMieszkańcy składają podpisy za Trzaskowskim
Następny artykułCzekasz na wizytę do specjalisty, a może nie masz problemów z leczeniem? Odpowiedz w ankiecie NFZ