Prace chełmskiego artysty Adama Puławskiego będzie można oglądać od 8 do 27 marca w Galerii „Przy Bramie” Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych oddziału w Lublinie. Początek wernisażu w najbliższy piątek o godz. 17.00. Wstęp wolny.
Na wystawie zaprezentowane zostanie kilkadziesiąt prac Adama Puławskiego stworzonych w latach 2020-2024. Są to przeważnie portrety i autoportrety, ale także scenki rodzajowe z cyklu „Zapraszam na kawę” i sceny z najnowszej historii Polski. Pojawią się też rysunki powstałe w ramach projektu „W hołdzie Mistrzom”, będące własną interpretacją dzieł malarzy francuskich XIX wieku z nurtu impresjonistycznego, oraz polskich ze szkoły „Młodej Polski”. Autor jest przede wszystkim rysownikiem, stąd nawet w jego obrazach malowanych akwarelą widać dominującą rolę kreski i linii. Jednak autor nie stroni też od odważnego stosowania koloru, wręcz zabawy z barwą. W jego pracach widać wpływ, oprócz impresjonistów, także sztuki post-impresjonistycznej, fowistów, ekspresjonistów z początku XX wieku i ruchu „młodych dzikich” z lat 80. XX wieku”.
Adam Puławski (58 l.) jest artystycznym samorodkiem. Z wykształcenia jest historykiem, doktorem habilitowanych nauk humanistycznych. W latach 90-tych XX wieku był rzecznikiem prezydenta Chełma, od 2000 do 2018 roku pracował w lubelskim oddziale IPN, z którego odszedł na znak protestu przeciwko upolitycznieniu tej instytucji. Jest autorem cenionych prac poświęconych zagładzie Żydów i stosunkom polsko-żydowskim w czasie II wojny światowej. Malował od młodości, ale dla tylko dla siebie i znajomych, na prezentowanie publiczne swoich prac zdecydował się dopiero kilkanaście lat temu. rd
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS