W czwartek odbędzie się dodatkowe posiedzenie rządu, na którym poruszone zostaną kwestie przygotowania do stworzenia budżetu państwa na przyszły rok – zapowiedział we wtorek premier Donald Tusk.

“Będę prosił rząd, abyśmy odbyli kolejne posiedzenie (…) już w czwartek. Będziemy rozmawiali m.in. o przygotowaniu do budżetu” – powiedział przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów premier Donald Tusk. Dodał, że na czwartkowym posiedzeniu ministrowie mają zapoznać się ze “wszystkimi parametrami, szansami, ograniczeniami, możliwościami”. “Tak byśmy budżet przygotowali w sposób maksymalnie odpowiedzialny i perfekcyjny” – podkreślił.
Pod koniec kwietnia Rada Ministrów przyjęła założenia makroekonomiczne na lata 2025-2029, które – jak tłumaczyła wówczas Kancelaria Prezesa Rady Ministrów – “będą (…) podstawą do przygotowania projektu ustawy budżetowej na 2026 rok”. Według założeń wzrost realnego PKB w 2026 r. ma wynieść 3,5 proc., a średnioroczna inflacja ma wynieść 3,8 proc.
“Kluczowe znaczenie będą miały ponownie wysokie nakłady inwestycyjne oraz fundusze z KPO (Krajowego Planu Odbudowy – PAP), wspierające modernizację infrastruktury i transformację energetyczną. Dodatkowym czynnikiem sprzyjającym wzrostowi gospodarczemu będzie spadek inflacji, co wpłynie na stabilizację siły nabywczej gospodarstw domowych oraz poprawę warunków funkcjonowania przedsiębiorstw” – napisano w komunikacie.
Także w roku 2026 utrzymująca się dobra sytuacja na rynku pracy, wysoki poziom zatrudnienia oraz wzrost realnych dochodów będą dalej wspierać prywatną konsumpcję – wynika z kwietniowego komunikatu. W przyszłym roku przeciętne wynagrodzenie ma wzrosnąć – zgodnie z założeniami – o 7,6 proc., a w ujęciu realnym o 3,6 proc.
W kolejnych latach – prognozuje rząd – tempo wzrostu PKB będzie spadać. W 2027 r. wzrost PKB wyniesie 3 proc., w 2028 r. osiągnie 2,7 proc., a w roku 2029 – 2,6 proc. Z kolei średnioroczna inflacja wyniesie 3 proc. w 2027 r., 2,8 proc. w 2028 r. oraz 2,5 proc. w 2029 r.
Zgodnie z informacją na temat procedury budżetowej, zamieszczoną na stronie gov.pl, założenia projektu budżetu państwa i ich akceptacja ma nastąpić w okresie maj-czerwiec. Następnie – w czerwcu – wstępna prognoza wskaźników makroekonomicznych ma zostać przekazana Radzie Dialogu Społecznego, natomiast dysponenci części budżetowych (m.in. ministerstwa i instytucje) mają przedłożyć ministrowi finansów plany rzeczowe zadań do realizacji.
W lipcu następuje ustalenie kwot limitów wydatków dla poszczególnych części budżetu, a w ciągu 21 dni od ich otrzymania dysponenci budżetu maja dostać szczegółowe plany budżetu w ramach ich części. Miesiąc później – w sierpniu – ministerstwo finansów opracowuje wstępny projekt budżetu i przekazuje go rządowi. Projekt ten ma zostać przedłożony do Sejmu do 30 września.
Zgodnie z konstytucją budżet powinien trafić do prezydenta do podpisu w ciągu 4 miesięcy od dnia przekazania Sejmowi projektu ustawy budżetowej. Jeżeli tak się nie stanie prezydent może w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu. Ustawa zasadnicza przewiduje, że prezydent podpisuje budżet w ciągu 7 dni. (PAP)
jls/ mmu/
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS