A A+ A++

Dariusz Byczkowski odebrał nominację w czwartek (29.09) w Warszawie z rąk Prof. dr hab. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wręczenie powołania miało miejsce w gabinecie Premiera Piotra Glińskiego w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Dariusz Byczkowski będzie kierować pracą Muzeum przez kolejnych pięć lat. Jest to już druga kadencja na tym stanowisku.

– Gratuluję powołania, Panie Dyrektorze. Proszę pamiętać, że od dzisiaj ma Pan jeszcze większą odpowiedzialność za pokierowanie pracami zmierzającymi do uruchomienia Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. Życzę pomyślności i proszę przyjąć pozdrowienia dla całego zespołu pracowników Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu – powiedział Piotr Gliński, wręczając akt powołania Dariuszowi Byczkowskiemu.

W odpowiedzi dr Dariusz Byczkowski podziękował za nominację  i złożył deklarację dotyczącą uruchomienia Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów

– Dziękuję Panie Premierze za zaufanie i zapewniam, że dołożę wszelkich starań zmierzających do zrealizowania założeń przyjętych w programie działania – powiedział Dariusz Byczkowski.  

Dariusz Byczkowski ma 56 lat. Posiada wykształcenie humanistyczne i historyczne. Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie nauk o historii. Ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Opolskim. Wcześniej natomiast kształcił się podyplomowo m.in. w Polskiej Akademii Nauk.

Karierę zawodową zaczynał jako nauczyciel w znanym brzeskim II Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta. Następnie przez blisko 20 lat był jego dyrektorem. Przed objęciem funkcji Dyrektora Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu (jesienią 2017 r.) był zastępcą dyrektora opolskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 4 kadencji jest też radnym Sejmiku Województwa Opolskiego – obecnie pełni funkcję wiceprzewodniczącego Sejmiku.

Doświadczenie doktora Dariusza Byczkowskiego przekłada się bezpośrednio na działania w sferze kultury i infrastruktury w Muzeum. W ciągu pięciu lat w naszym zamku dokonano szeregu inwestycji, które (choć może wielu nie widać na zewnątrz) poprawiają nie tylko funkcjonowanie instytucji, lecz przede wszystkim komfort jest działania skierowanego na turystów. Poza wprowadzeniem elektronicznych przewodników z początkiem roku 2018, w roku 2019 Byczkowski pozyskał fundusze na remont dachu, który od wielu lat stanowił duży problem dla funkcjonowania Muzeum. Przy okazji innych remontów (pracownia konserwacji, magazyny itd.) wymieniono windę, która dzisiaj służy osobom z problemami ruchowymi. Ważnym zadaniem, które realizowano na przestrzeni obecnego i poprzedniego roku była konserwacja portalu głównego Zamku. Obecnie trwają prace na portalu zlokalizowanym od strony dziedzińca. Łączna wartość inwestycji to kwota sięgają ponad 5 mln. zł (od jesieni 2017 r.), przy uwzględnieniu rocznego budżetu Zamku jedynie na poziomie ponad 2,6 mln. zł.

Bezpieczeństwa Muzeum strzeże system nowoczesnych kamer (ponad 70 sztuk) oraz sygnalizatorów włamania, zamontowanych w ramach poprawy systemu bezpieczeństwa obiektu, które to działania Byczkowski zrealizował po wielomiesięcznych staraniach w roku 2021.

Nie można zapominać także o wprowadzeniu w Muzeum intensywnych działań wydawniczych w postaci serii komiksów (rok 2020) czy wydawanych obecnie Brzeskich Roczników Zamkowych – dostępnych online poprzez stronę internetową Muzeum (www.zamek.brzeg.pl).

Kontynuacją pomysłu z lokalizacją wystawy poświęconej Kresom Wschodnim II Rzeczypospolitej, a zrealizowanej w roku 2019 pn. „Kresy. Ocalone wspomnienia” są działania zmierzające do uruchomienia w dawnym Gimnazjum Książęcym oddziału Muzeum – Muzeum Dziedzictwa i Kultury Kresów. Aktualnie trwają tam – zgodnie z planem opracowanym przez Kolegium Doradcze składające się z szefów największych muzeów w kraju – badania archeologiczne i architektoniczne, które pozwolą przystąpić do opracowywania koncepcji urządzenia nowego Muzeum.

Byczkowski znany jest także jako społecznik. Jest laureatem wielu wyróżnień i odznaczeń przyznawanych przez organizacje pozarządowe i samorządy gospodarcze. Z ostatnich osiągnięć można chociażby wspomnieć o „Srebrnym Laurze Przedsiębiorczości” przyznawanym przez Opolską Izbę Gospodarczą czy „Przyjacielu Dziecka TPD” – odznace nadanej przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Prywatnie Dariusz Byczkowski jest żonaty i ma dwie dorosłe córki. Interesuje się literaturą i muzyką, a w szczególności kolekcjonuje płyty muzyczne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRosyjski okręt w pobliżu wycieków z Nord Stream? Riposta Kremla
Następny artykułOtyłość nas zabija. Polacy grubsi niż średnia europejska. Łodzianie – jeszcze bardziej