A A+ A++

W dzisiejszych czasach sporo osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności. Często są to młodzi, z ciekawym pomysłem na biznes lub start-up. Z pewnością kusząco dla nich brzmi możliwość skorzystania z tzw. ulgi na start – czyli opłacania przez 6 miesięcy jedynie składki zdrowotnej. Po upływie 6 miesięcy kończy się okres ulgi i przedsiębiorca jest zmuszony przejść na preferencyjne stawki ZUS. Jak to wygląda w praktyce? Przekonajmy się.

Ustalenie daty zakończenia ulgi na start

Przedsiębiorcy z pewnością śledzą najnowsze przepisy i kontrolują, jak wygląda sprawa zakończenia ulgi na start. Bardzo ważne jest, by odpowiednio obliczyć datę jej zakończenia. Koniec ulgi na start to zmiana dla firmy i konieczne jest, by wiedzieć, od kiedy musimy się liczyć z innymi obowiązkami oraz dodatkowymi opłatami. Jeśli pamiętamy liczenie okresu preferencji, to na pewno ta wiedza się nam przyda, bo na takich samych zasadach liczy się okres obliczania ulgi na start.

Ma tutaj znaczenie data rozpoczęcia działalności. Jeśli data rozpoczęcia działalności przypada na pierwszy dzień miesiąca, to ulga na start kończy się dokładnie po upływie 6 miesięcy liczonych łącznie z dniem pierwszym.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy data rozpoczęcia działalności przypada na inny niż pierwszy dzień miesiąca. W takiej sytuacji ulga na start kończy się po upływie 6 miesięcy liczonych od miesiąca następnego po tym, w którym założono działalność.

Koniec ulgi na start – ważne kroki

Koniec ulgi na start to ważna zmiana w przedsiębiorstwie i warto zapoznać się z tym, jakie kroki musi dokonać przedsiębiorca. Przede wszystkim o tym poinformować ZUS, poprzez złożenie odpowiednich deklaracji zgłoszeniowych. Na początku obowiązkiem jest wyrejestrowanie się z ubezpieczenia zdrowotnego na deklaracji ZUS ZWUA. Na wyrejestrowanie nie mamy dużo czasu, bo trzeba tego dokonać z dniem następnym po zakończeniu ulgi na start.

Zgłoszenie do preferencyjnych składek ZUS

Jeśli już wiemy, kiedy kończy się nam ulga na start i usunęliśmy się z ubezpieczenia zdrowotnego, trzeba przystąpić do ważnego kroku. Musimy wygenerować zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych oraz do ubezpieczenia zdrowotnego. Deklarację zgłoszeniową bez problemu wygenerujemy w systemie online i jest to ZUS ZUA. Zgłoszenia musimy dokonać z pierwszym dniem podlegania preferencyjnym składkom ZUS.

Przedsiębiorca może spełniać dodatkowe warunki i mieć prawo do opłacania jedynie składki zdrowotnej, ale są to wyjątkowe sytuacje. W większości proces przechodzenia na preferencyjne składki ZUS wygląda mniej więcej tak.

Przedsiębiorcy korzystają z wielu ulg, ale muszą zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie będą ich obowiązywały zawsze. Konieczne jest kontrolowanie przepisów i dat, do których obowiązują dane ulgi. Ulga na start to duża pomoc dla przedsiębiorców, która pozwoli rozkręcić biznes i wzmocnić swoją pozycję na rynku. Później przedsiębiorca będzie w stanie o własnych siłach i środkach działać na rynku i trafiać w potrzeby klientów.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZ ostatniej chwili!! Zderzenie czołowe dwóch samochodów na drodze wojewódzkiej nr 246 pod Wieszkami (zdjęcia)
Następny artykułCzęste awarie prądu w mieszkaniu – skąd bierze się problem?