A A+ A++

Parlament Europejski debatuje nad pogarszającym się stanem praworządności w Polsce. Chce wezwać unijne rządy do zwiększenia presji na Warszawę.

– Reformy sądownictwa w Polsce składają się na poważne, trwałe i systemowe łamanie praworządności. Nie ma co do tego wątpliwości. Rada UE musi zareagować – powiedział w poniedziałek Juan Lopez Aguilar, przewodniczący Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego.

Hiszpański socjalista jest też autorem nowego, bardzo krytycznego raportu o Polsce. Wyraża w nim zaniepokojenie biernością Rady UE w odniesieniu do praworządności w Polsce. Wzywa państwa członkowskie do jak najszybszego wznowienia formalnych wysłuchań w celu uwzględnienia wszystkich najnowszych, poważnych i negatywnych zmian w praworządności, demokracji i praw podstawowych.

Czytaj też:

Co ważniejsze, sprawozdawca wzywa Radę do podjęcia działań na mocy procedury przewidzianej w art. 7 ust. 1 unijnego traktatu i stwierdzenia, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia przez Polskę zasad praworządności.

Procedura z art. 7 jest prowadzona od grudnia 2017 r., ale po kilku formalnych przesłuchaniach sprowadzona została do punktu obrad polegającego na informacji Komisji Europejskiej. Jednocześnie nigdy żadna z prezydencji kierujących pracami Unii Europejskiej nie zdecydowała się na przejście do kolejnego etapu procedury, czyli głosowania nad stwierdzeniem poważnego zagrożenia dla praworządności w Polsce. Wiadomo bowiem, że w takim głosowaniu nie udałoby się uzyskać znaczącej większości.

W ostatnich miesiącach na radach ministrów UE o praworządności nie rozmawia się w ogóle, bo zdaniem kierującej teraz pracami Unii Chorwacji nie pozwala na to format wideokonferencji. A na razie nie wiadomo, kiedy dojdzie do fizycznych spotkań w Brukseli.

Komisja Europejska też podtrzymuje postulat kontynuowania procedury z art. 7, ale ma świadomość jej ograniczeń politycznych. Dlatego już od dawna jej strategia polega dodatkowo na kierowaniu skarg do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Sukcesem Brukseli zakończyła się sprawa skrócenia wieku emerytalnego sędziów. Teraz Trybunał w Luksemburgu zajmuje się przepisami o Izbie Dyscyplinarnej SN i wydał w tej sprawie środki zabezpieczające zobowiązujące Polskę do zawieszenia orzekania przez Izbę.

– Potrzebujemy też innych mechanizmów – przyznała w czasie wystąpienia w Parlamencie Europejskim Věra Jourová, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej ds. praworządności. Zapowiedziała, że we wrześniu Komisja przedstawi nowy instrument – doroczny przegląd praworządności we wszystkich państwach UE. Ma on odsunąć zarzuty o dyskryminacj … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAnna Stencel: Nad blokiem muszę jeszcze popracować
Następny artykułRadosna w Zalasewie