A A+ A++

Posiadanie prawa jazdy oraz samochodu wiąże się z licznymi zaletami. Jest to bardzo duży komfort, możliwość dojazdu z punktu A do B niezależnie od nikogo, oraz podróży bez zaglądania w rozkład jazdy. W wielu miejscach pracy prawo jazdy kategorii B jest wręcz obowiązkiem. Co powinniśmy wiedzieć przed przystąpieniem do egzaminu w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego? Sprawdźmy.

Egzamin na prawo jazdy – podstawowe informacje

Aby legalnie poruszać się pojazdami silnikowymi po drogach publicznych, potrzebujemy specjalnego dokumentu uprawniającego – prawa do jazdy. Wydaje je starosta właściwy dla miejsca zameldowania. Aby je otrzymać, musimy zdać egzamin teoretyczny oraz praktyczny. Warto pamiętać również, że nie można podejść do niego, bez uprzedniego przygotowania. Jest to końcowy etap kilkuetapowej drogi.

W zależności od kategorii, którą jesteśmy zainteresowani, musimy wyjeździć określoną liczbę godzin danym pojazdem w nauce szkoły jazdy. Cały proces może trwać kilka tygodni, lub nawet miesięcy, w zależności od umiejętności oraz wolnego czasu kursanta. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ wydawane uprawnienia są w zasadzie ważne bezterminowo. Należy jedynie pamiętać o wymianie dokumentu co 15 lat. Warto również pamiętać, że polskie prawo jazdy jest respektowane także w Europie i innych zakątkach świata.

Chcesz zdać prawko w Małopolsce? Sprawdź prawo jazdy w mieście Kraków.

Prawo jazdy — kto może się o nie ubiegać i na czym polega kurs?

O prawo jazdy kat. B może starać się każdy, kto ukończył 18 lat i przeszedł wymagane badania lekarskie. Ma ono na celu stwierdzenie braku wad wzroku oraz innych schorzeń, które mógłby sprawić, że kierowca stanowiłby zagrożenie dla siebie i innych uczestnikach ruchu drogowego.

Sam kurs jest stosowany po to, aby przygotować przyszłego kierowcę do egzaminu państwowego – egzaminu teoretycznego oraz praktycznego i nauczenie go kierowania pojazdami silnikowymi w ruchu drogowym.

Kurs prawa jazdy — ile czasu trwa szkolenie teoretyczne i praktyczne?

Aby otrzymać nowe prawo jazdy, musimy stawić się na egzaminie państwowym. Zanim to jednak nastąpi, powinniśmy odbyć określoną liczbę godzin jazd autem (30h), do czego potrzebna nam np. nauka jazdy w Krakowie. To ile czasu nam to zajmie zależy przede wszystkim od systemu stosowanego w danej szkole jazdy oraz tego, ile czasu jesteśmy w stanie poświęcić każdego tygodnia na przygotowywanie się do egzaminu. Przyjmuje się, że średnio czas trwania kursu to 2-3 miesiące.

Egzamin teoretyczny i praktyczny — co zrobić, żeby zdać?

Aby podejść do egzaminu, musimy więc odbyć określoną liczbę jazd i zdać test wewnętrzny w szkole, dzięki czemu instruktorzy mają pewność, że jesteśmy dobrze przygotowani do egzaminu państwowego. Nie ma jednak uniwersalnej odpowiedzi na to, jak dobrze przygotować się do zdania prawa jazdy. Warto przede wszystkim zadbać o wiedze z zakresu ruchu drogowego, lecz nie tylko. Należy opanować techniki uspokajające i relaksacyjne. Bardzo częstą przyczyną oblewania egzaminu jest właśnie stres, który towarzyszy nawet dobrym kierowcom.

artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKarta Różnorodności w krakowskim magistracie
Następny artykułComing out piłkarza Blackpoolu. “Chciałbym stać się wzorem”