A co na ten temat mówią obecne regulacje?
Zasada równego wynagrodzenia za taką samą pracę lub za pracę o takiej samej wartości obowiązuje w Polsce od 2004 r., czyli już od 20 lat. Pracownicy są chronieni w tym zakresie. Jeśli uznają, że ich wynagrodzenie jest niesprawiedliwie niższe od tego, które otrzymują koleżanki lub koledzy, wykonując taką samą lub podobną pracę, mogą wystąpić do sądu z roszczeniem o odszkodowanie z tytułu dyskryminacji. Muszą wskazać kryterium dyskryminacyjne, którym mogą być m.in. płeć, wiek, niepełnosprawność, orientacja seksualna, poglądy polityczne, zatrudnienie w niepełnym wymiarze lub na czas określony. Przepisy nie określają górnej granicy odszkodowania, a minimalna kwota, jakiej można dochodzić, to równowartość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Problemem pozostaje jednak samo uzyskanie wiedzy, że jest się wynagradzanym nierówno.
Oficjalnie taką informację uzyskać trudno. Firmy często przecież stosują klauzule poufności w regulaminach pracy lub umowach, które zabraniają pracownikom dzielenia się informacjami o wynagrodzeniu.
Orzecznictwo wyraźnie wskazuje, że wysokość wynagrodzenia to dobro osobiste, którym pracownik może swobodnie dysponować. Te klauzule, choć wciąż obecne, nie mają realnej mocy prawnej.
Zacznijmy od początku. Dowiaduję się, że zarabiam mniej niż koleżanka lub kolega na tym samym stanowisku. Jakie kroki powinienem podjąć?
Jeśli dowiadujemy się, że zarabiamy mniej niż osoby na podobnym stanowisku – choćby na podstawie nieoficjalnych rozmów – powinniśmy się udać do prawnika. Na takie spotkanie warto przynieść umowę o pracę, wszystkie aneksy do niej, zakres obowiązków, jeśli otrzymaliśmy pisemny, oraz wszystkie informacje na temat zaobserwowanych różnic w wynagrodzeniu. Przy czym istotne są wszystkie jego składniki: nie tylko pensja zasadnicza, ale także premie, bonusy oraz świadczenia dodatkowe, takie jak opieka medyczna czy ubezpieczenie na życie. Dobrze jest także spisać, jakie kwoty netto wpływały na konto.
Nie muszę w żaden sposób udowadniać tego, czego się dowiedziałem?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS