A A+ A++

Popularny portal factcheckingowy Snopes.com znalazł się w ogniu krytyki. Zarzuca mu się, że swoim najnowszym artykułem dopuścili się manipulacji aby pomóc socjalistycznej polityk, która dała się przyłapać na bezczelnym kłamstwie.

Fact-checking to dziedzina działalności medialnej polegająca na sprawdzaniu prawdziwości materiałów medialnych, wypowiedzi polityków etc. W ostatnich latach zrobił się bardzo modny i wiele redakcji czy agencji prasowej ma własne komórki, które się nim zajmują. Portal Snopes jest jednym z pionierów takiej działalności – założono go już w 1994 roku. Początkowo zajmował się sprawdzaniem tzw. miejskich legend, ale w ciągu następnych lat rozszerzał swoją działalność i zajął się też polityką. Portale fact-checkingowe zajmujące się polityką same często są oskarżane o manipulacje i Snopes nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. To, co zrobili ostatnio, wywołało jednak zdziwienie i oburzenie swoją bezczelnością.

Znana ze swoich socjalistycznych zamiłowań skrajnie lewicowa kongresman Alexandra Ocasio-Cortez po zamieszkach 6 stycznia wielokrotnie mówiła, że bała się o swoje życie. Opowiadała mediom, że ukrywała się w toalecie przed wściekłym tłumem. Oskarżyła też senatora Teda Cruza, że składając protest wyborczy próbował ją zamordować. Ostatnio wyszło jednak na jaw, że kiedy wściekły tłum wdarł się na Kapitol ona sama była w swoim biurze, które mieści się w biurowcu Cannon Building po drugiej stronie ulicy. Protestujący nigdy nie weszli do tego budynku, a ona sama doczekała w nim ewakuacji – która była spowodowana ryzykiem, że ktoś podłożył w pobliżu bombę. Teraz jest oskarżana o to, że kłamała aby zrobić z siebie ofiarę i zyskać w ten sposób współczucie wyborców.

Snopes postanowił sprawdzić prawdziwość tych oskarżeń. Na swojej stronie przyjrzeli się stwierdzeniu, że AOC przesadzała w opowiadaniu, że była w śmiertelnym niebezpieczeństwie, bo tak naprawdę nie było jej nawet w budynku Kapitolu, które było tematem artykułu na portalu Daily Wire. Autorka tego artykułu, Bethania Palma, uznała, że to stwierdzenie jest w przeważającej części nieprawdziwe. W rubryce „co jest prawdą” przyznała jednak, że AOC faktycznie w nim nie było.

Ten kuriozalny fact check wywołał ostrą reakcję dziennikarzy. „To jest dziwny fact-check w wykonaniu Snopes. Mam na myśli, w rubryce „co jest prawdą” napisali DOKŁADNIE to samo, co mówił tweet DW, po czym uznali, że tweet DW „wprowadza w błąd” – skomentował założyciel Daily Wire, słynny felietonista Ben Shapiro – „Zupełnie jakby byli portalem reklamowym lewicy”.

„Przyznali, że to stwierdzenie jest prawdziwe, a potem i tak ocenili go jako „w przeważającej części nieprawdziwe” – skomentował szef popularnego portalu satyrycznego Babylon Bee Seth Dillon – „Snopes nie ma wstydu”. „Snopes i Bethania Palma (autorka tego g***a) nie walczą o fakty czy prawdę. Są oszustami, którzy kryją kłamcę bo zgadzają się z nim politycznie” – dodał Nicholas Fondacaro, analityk z branżowego NewsBusters. „Fact check Snopesa był moralnie poprawny, ale niedokładny w sprawie faktów” – kpił Logan Hall z Daily Caller.

To nie jest pierwszy raz kiedy Snopes został oskarżony o manipulowanie faktami pod pretekstem ich sprawdzania aby pomóc lewicy. Najgłośniej zrobiło się o ich sprawdzeniu twierdzeń, że Demokraci próbowali poddać impeachmentowi każdego republikańskiego prezydenta od czasów Eisenhowera, które pojawiały się w związku z ich próbami impeachmentu Trumpa. Też uznali je za „w przeważającej części nieprawdziwe” – przyznając niżej, że Demokraci próbowali dokonać impeachmentu pięciu z sześciu takich prezydentów.

Źródło: Twitter, Fox News Autor: WM

Fot.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzerwy techniczne w bankach. Sprawdź, czy Twój jest na liście
Następny artykułMarcin Sudy zostaje