A A+ A++

Pracodawca zbada trzeźwość pracownika – będą nowe przepisy pozwalający pracodawcy na kontrolę stanu trzeźwości pracowników. Jakie zmiany wejdą w życie?

Badanie trzeźwości pracownika przez pracodawcę – prawo

Obecne przepisy nie pozwalają pracodawcy sprawdzić trzeźwości pracownika – nie tylko wykonującego obowiązki zdalnie, ale nawet w biurze czy na budowie. Zdaniem prawie 70% Polaków powinno się to zmienić. W rządzie trwają prace w tym kierunku.

Obecny kodeks pracy nie pozwala pracodawcy przeprowadzić wyrywkowej kontroli trzeźwości pracowników ani zleceniobiorców. Nie istnieje również możliwość niedopuszczenia do wykonywania pracy, nawet jeśli zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik znajduje się pod wpływem alkoholu bądź spożywał go w trakcie pracy. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są przepisy dotyczące ochrony danych osobowych.

Odsłuchaj komentarz na temat kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawcę [AUDIO]

Kontrola trzeźwości pracowników popierana przez Polaków

Ma się to niedługo zmienić. W III kwartale tego roku projekt zmian powinien zostać przyjęty przez Radę Ministrów i skierowany do Sejmu. Co istotne, kontroli trzeźwości będą mogli podlegać też pracownicy zdalni. Z badania SW Research dla AlcoSense Laboratories* wynika, że takie zmiany popiera prawie 70% Polaków. Z kolei przeciw jest jedynie 12% respondentów, a co piąty nie ma zdania.

Ilu pracowników pracowało na kacu?

Z badań dla AlcoSense Laboratories** wynika też, że przychodzenie na kacu do pracy w Polsce jest realnym zjawiskiem. Prawie 29% respondentów przyznało się do kilkukrotnej pracy na kacu. Z kolei u niespełna 4% jest to rutyna.

Praca po alkoholu – brakuje przepisów prawnych

Można domniemywać, że praca pod wpływem alkoholu również stanowi problem. Tym bardziej, że obecne przepisy mogą wzmagać poczucie bezkarności nietrzeźwych pracowników oraz zleceniobiorców. Szczególnie tych, którzy wykonują swoje obowiązki zdalnie.

Nawet pomijając aspekt nielegalności pracy pod wpływem alkoholu oraz zmniejszonej wydajności pracownika, nie można zbagatelizować zwiększonego ryzyka wypadków. Zmiany w prawie powinny spowodować, że pracownik kilkukrotnie się zastanowi, zanim stawi się do pracy pod wpływem alkoholu – komentuje Hunter Abbott, ekspert z firmy AlcoSense Laboratories.

Hunter_Abbott

*Badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories przeprowadzone w dniach 30 czerwca – 3 lipca 2020 roku, na reprezentatywnej grupie 1045 Polaków.

**Badanie SW Research dla AlcoSense Laboratories przeprowadzone w maju 2019 roku, na reprezentatywnej grupie 1090 polskich kierowców.

Źródło: AlcoSense Laboratories

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajpierw zabito ich za wiarę, teraz zabija się pamięć o nich
Następny artykuł7- letnie dziecko wpadło do studzienki