A A+ A++

Dynamiczne zmiany w gospodarce i na rynku pracy zmuszają środowisko oświatowe do daleko idących modyfikacji, zarówno w organizacji pracy szkół, jak i we wdrażaniu zmian w programach nauczania. Jest to szczególnie widoczne w kształceniu branżowym. Szkoła zawodowa dziś to placówka, która potrafi na co dzień być obecna u pracodawcy w ramach określonych branży. Tylko taka konfiguracja organizacyjna pozwala na rozwój szkoły zawodowej i daje gwarancję absolwentowi na skuteczne znalezienie pracy zgodnie z wyuczonym zawodem.

Konferencja „Pracodawca i absolwent – wspólna przyszłość zawodowa i społeczna” jest kontynuacją przeprowadzonych w ubiegłych latach konferencji branżowych przez Ośrodek w Nowym Sączu. Aktualna konferencja, oprócz tematyki branżowej, uwzględniła nowe czynniki społeczne, które mają bezpośredni wpływ na uczenie zawodu i budowanie kariery absolwentów szkół branżowych I i II stopnia. Wojna w Ukrainie wpłynęła na gospodarkę, a co za tym idzie zmieniło się podejście do organizacji pracy w przedsiębiorstwach. Zmieniło się również podejście właścicieli firm i zakładów pracy do pracownika i budowania marki swojego wyrobu. Szkoła branżowa musi być tym bardziej czujna w bieżącym wprowadzaniu kolejnych modyfikacji w nauczaniu danego zawodu. Z drugiej strony musi wspierać młodego człowieka w wymiarze społecznym.

Konferencja pokazała trzy obszary działań na rzecz szkoły branżowej. Pierwsza dotyczyła współpracy z pracodawcą i lokalnym rynkiem pracy. Druga diagnozy wspólnej, tj. MCDN Ośrodek w Nowym Sączu, ANS w Nowym Sączu i Zespołu Szkół Technicznych im. W. Pola w Gorlicach. Trzecia obejmowała nowe problemy społeczne, które mają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie zakładu pracy i szkoły branżowej. Konferencja wykazała, że trzeci obszar jest najważniejszy, ponieważ skupia w sobie dwa pozostałe obszary i odnosi je do kariery zawodowej absolwenta.

Lokalny rynek w Małopolsce stawia na jakość i tworzenie dobrej marki danego produktu. Zaproszony pracodawca wykazał, że zależy mu na dobrze przygotowanym do pracy absolwencie szkoły branżowej, którego będzie wspierał nie tylko finansowo, ale i społecznie zapewniając mu potrzeby wynikające z codziennego życia.

W konferencji wzięło udział 212 uczestników.

Źródło UMWM w Krakowie

More Joomla Extensions
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJoe Biden: Warto przyjrzeć się współpracy Elona Muska z innymi krajami
Następny artykułKRD: młodzi mężczyźni częściej niż kobiety pozostają na utrzymaniu rodziców