A A+ A++

Praca zdalna może być wykonywana także przez chorych na COVID-19 przebywających na izolacji domowej. Reguluje to wprost projekt nowelizacji ustawy covidowej. Wcześniej taką możliwość przewidziano dla osób przebywających na kwarantannie. co w przypadku pogorszenia stanu zdrowia w trakcie pracy zdalnej?

Chorzy na COVID-19 a praca zdalna

Pracownik objęty izolacją w warunkach domowych, który nie przejawia symptomów choroby COVID-19 lub gdy objawy mają łagodny przebieg, będzie miał możliwość wykonywania pracy zdalnej – takie rozwiązanie zakłada opublikowany w środę projekt nowelizacji ustawy w sprawie przeciwdziałania COVID-19.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano [red. 25 listopada 2020 r.] projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Warunki – brak objawów choroby lub łagodny przebieg

Proponowane rozwiązanie zakłada m.in. umożliwienie pracownikom objętym izolacją w warunkach domowych, którzy nie przejawiają symptomów choroby COVID-19 bądź objawy tej choroby mają łagodny przebieg, wykonywania pracy zdalnej.

Zobacz również:

Pogorszenie zdrowia – prawo do chorobowego

Projekt przewiduje, że w razie pogorszenia stanu zdrowia pracownika w okresie świadczenia przez niego pracy zdalnej, uzyska on prawo do wynagrodzenia chorobowego albo do świadczenia pieniężnego z tytułu choroby za pozostały okres przebywania w izolacji, w trakcie którego nie świadczył pracy zdalnej.

Czym jest izolacja?

Izolację stosuje się wobec osób, co do których wiadomo, że są zakażone wirusem SARS-CoV-2. Osoby izolowane mogą pozostawać pod opieką w swoich domach, w szpitalach lub innych wyznaczonych placówkach (tzw. izolatoriach).

Uzasadnienie – deficyt pracowników

W uzasadnieniu do projektu zwrócono uwagę, że liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w Polsce może skutkować deficytem pracowników w zakładach pracy, a przez to zagrażać utrzymaniu ciągłości ich działania. “Mając na uwadze powyższe oraz okoliczność, iż ustawodawca uregulował omawianą kwestię w przypadku kwarantanny, proponuje się wprowadzenie analogicznego rozwiązania umożliwiającego pracownikom objętym izolacją w warunkach domowych, którzy nie przejawiają symptomów choroby COVID-19 bądź objawy tej choroby mają łagodny przebieg, wykonywanie pracy zdalnej” – podkreślono.

Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiśkopty na na dzień misia
Następny artykułBlack Friday 2020. Hakerzy już wiedzą jak cię oszukać. Uważaj na ataki homograficzne