W Polsce coraz więcej osób korzysta z możliwości pracy zdalnej. W sposób zdalny chętnie pracują osoby reprezentujące różne sektory gospodarki, gdzie tylko oczywiście taka opcja jest fizycznie możliwa.
Pracownik zdalny ma takie same prawa i obowiązki, jakimi dysponuje pracownik pracujący w siedzibie firmy czy w terenie. Wspomniane prawa i obowiązki dotyczą również zwolnień lekarskich L4.
Objęta ubezpieczeniem chorobowym osoba chora ma prawo do zwolnienia lekarskiego, jednak powinna odbywać je w sposób zgodny z prawem. Zwolnienie lekarskie uprawnia jednocześnie pracownika do pewnych świadczeń oraz chroni go przed zwolnieniem. Co jeszcze należy wiedzieć o pracy zdalnej i L4? Więcej informacji można znaleźć poniżej.
Jakie prawa ma pracownik na L4 i co ma do tego praca zdalna?
Osoby objęte ubezpieczeniem chorobowym w momencie niezdolności do pracy z przyczyn zdrowotnych bądź opieki nad członkiem rodziny mogą otrzymać od lekarza zwolnienie L4. Jest to prawo każdego objętego ubezpieczeniem chorobowym pracownika, który w roku kalendarzowym nie wykorzystał jeszcze przysługujących sobie dni zwolnienia L4.
Nie ma w tym przypadku znaczenia rodzaj wykonywanej przez daną osobę pracy, zakres jej obowiązków, stanowisko czy miejsce wykonywania pracy. Prawa (i obowiązki) związane z L4 w równym stopniu dotyczą zatem osób pracujących stacjonarnie w placówce firmy, osób pracujących w terenie oraz osób pracujących z domu (zdalnie).
Praca zdalna nie jest w przypadku zwolnienia lekarskiego traktowana inaczej, gdyż każdy chory pracownik (bez względu na to, gdzie i jak pracuje) ma prawo do powrotu do zdrowia w warunkach sprzyjających i nieobciążających dodatkowo organizmu. Przebywając na zwolnieniu lekarskim, należy jednak wykorzystywać je zgodnie z przeznaczeniem – nie jest to dodatkowy „urlop” na remont, wyjazdy i inne obciążające czynności, w tym także na pracę.
Artykuł dzięki uprzejmości TenDoktor.pl
Jestem na L4, ale czuję się dobrze – czy mam prawo pracować zdalnie?
Gdy lekarz wystawia zwolnienie danej osobie, stwierdza, że nie jest ona czasowo zdolna do pracy w związku ze swoim stanem zdrowia bądź koniecznością opieki nad członkiem rodziny. Zdarza się jednak, że zwolnienie L4 wystawione jest na dłuższy czas, niż faktyczny, jaki zajął danej osobie powrót do zdrowia. Czy w związku z tym, że pracownik czuje się już nieco lepiej, może dla swojego pracodawcy pracować zdalnie do czasu zakończenia L4, chociażby przez kilka godzin dziennie?
Zgodnie z prawem nie jest to dopuszczalne. Nie można podejmować się pracy zarobkowej, jeśli przebywa się na zwolnieniu lekarskim. Pracownik nie może zatem wykonywać zdalnie swoich obowiązków, kiedy przebywa na L4, nawet jeśli w jego opinii są one nieobciążające.
Jak wygląda natomiast kwestia okazji „dorobienia sobie”, gdy przebywamy na L4? Czy można podjąć się innej pracy zarobkowej w okresie trwania L4? Również nie jest to dopuszczalne, gdyż wiąże się ze złamaniem zasad korzystania z L4. Jeśli w wyniku kontroli okazałoby się, że pracownik na swoim L4 pracuje w innym miejscu (nawet zdalnie), pracodawca ma prawo zwolnić go dyscyplinarnie. W tym momencie pracownik może też stracić prawo do świadczenia chorobowego.
Czy pracodawca może mnie zwolnić za odmowę pracy zdalnej na L4?
Pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim podlega ochronie prawnej, co oznacza, że nie może zostać zwolniony, chyba że w szczególnych przypadkach (np. zwolnienie dyscyplinarne bądź przeciągające się zwolnienie chorobowe). W czasie zwolnienia L4 nie można pracować. Pracodawca zatem nie ma prawa żądać od pracownika, by ten świadczył obowiązki zawodowe z domu, gdy ma zwolnienie L4.
Pracownik ma prawo (a nawet powinien) odmówić pracodawcy w przypadku takiego żądania i nie musi obawiać się zwolnienia z pracy z tego tytułu. Jednocześnie pracownik w tym momencie ma prawo do przerwania swojej umowy bez okresu wypowiedzenia, jeśli takie będzie jego życzenie.
Warto też wiedzieć, że pracodawca przymuszający osobę na L4 do pracy (również zdalnej) łamie prawa pracownicze i zasady BHP, zatem może ponieść konsekwencje swojego działania. Zagrożony jest w tym przypadku wysoką karą finansową, poza tym może odpowiadać prawnie (np. gdy dojdzie do wypadku).
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS