A A+ A++

Praca za granicą w przeliczeniu na złotówki zwykle jest znacznie lepiej płatna. Wiąże się jednak z nieco innymi wymaganiami niż te, które znamy z polskiego rynku pracy. Co warto wiedzieć o pracy w Niemczech? Jakie umiejętności językowe musisz posiadać? Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Dlaczego warto wybrać Niemcy?

Jednym z głównych kryteriów wyboru odpowiedniego miejsca pracy za granicą jest jego lokalizacja. Częste podróże w obie strony mogą być bardzo kosztowne i czasochłonne, dlatego warto uwzględnić ten element.

Jeżeli chcesz pracować w niewielkiej odległości od Polski, wystarczy, że poszukasz czegoś niedaleko granicy. Jeśli chodzi o Niemcy, oferty pracy, które znajdziesz na tamtejszym rynku mogą okazać się bardzo zadowalające.

Pozycja gospodarcza naszego zachodniego sąsiada wciąż jest bardzo mocna. Mówią o tym liczne wskaźniki, takie jak:

  • HDI,
  • parytet siły nabywczej per capita.

Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na pracę w Niemczech – po prostu można w ten sposób zarobić więcej niż w Polsce. Jednak zatrudnienie w Niemczech wymaga przygotowania. Czego trzeba się nauczyć przed wyjazdem?

Umiejętności językowe – podstawa czy dodatek?

Żyjemy w mocno zglobalizowanym świecie. Moda w Tokio niewiele różni się od stylu ubierania w Paryżu czy Madrycie. Korzystamy na całym świecie z tych samych urządzeń elektronicznych, słuchamy tej samej muzyki, dostępnej w popularnych serwisach. Nic dziwnego, że coraz częściej posługujemy się uniwersalnym językiem, którym stał się angielski.

Jednak mimo wszystko wykorzystanie angielskiego jest charakterystyczne raczej dla dużych firm, które posiadają oddziały na całym globie. W mniejszych biznesach czy rodzinnych działalnościach nie zawsze można trafić na personel, który biegle włada przynajmniej dwoma językami.

W związku z tym pojawia się pytanie czy znajomość niemieckiego jest kluczowa do pracy w Niemczech? Odpowiedź zależy od Twojego podejścia, wykształcenia oraz branży, w której chcesz spróbować swoich sił.

Często można trafić na historie osób, które od lat mieszkają za granicą, jednak praktycznie nie porozumiewają się w języku obcym. Jest to zjawisko charakterystyczne szczególnie dla miejsc, do których wyemigrowało wielu Polaków.

Są jednak branże, w których nie da się komfortowo pracować bez przynajmniej podstawowej znajomości języka obcego. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyjeździe zapoznaj się z wymaganiami w wybranej pracy.

Dlaczego warto znać język obcy?

Język obcy to nie tylko przydatne narzędzie do komunikacji międzyludzkiej. To także ogromny kapitał, który może zaprocentować na rynku pracy.

Jeżeli porozumiewasz się po angielsku czy po niemiecku, znacznie zwiększasz swoje szanse na otrzymanie lepszej pracy. W ten sposób otwierasz przed sobą drzwi do bardziej odpowiedzialnych stanowisk, które wymagają:

  • kontaktu z lokalnymi klientami,
  • częstej komunikacji z zarządem,
  • spotkań w wewnętrznych zespołach.

Jak widzisz, znajomość języka obcego może wiele pomóc, poza tym z pewnością nie zaszkodzi. Pomoże Ci też w codziennych sprawach – dużo łatwiej zrozumiesz wiadomości w mediach, komunikaty czy inne warte uwagi informacje.

Jak wykorzystać pieniądze zarobione za granicą?

Nie sztuka wiele zarobić. Sztuka oszczędzić. Bez względu na to, czy Twoja wypłata jest niska czy wysoka, nauczenie się oszczędzania to kluczowa sprawa, która pomoże Ci wykorzystać wyjazd za granicę.

Wiele osób poleca inwestowanie jako sposób na rosnącą inflację. Jest to dobry wybór, jednak nie zawsze wolny od ryzyka. Wśród interesujących metod oszczędzania warto wymienić:

  • obligacje skarbowe,
  • lokaty,
  • rachunki oszczędnościowe.

Do bardziej ryzykownych aktywów należą akcje i kryptowaluty.

Podsumowanie

Jak widzisz, praca za granicą może okazać się dużo bardziej opłacalna niż w Polsce. Nie jest to jednak rozwiązanie wolne od wad.

Jeżeli chcesz w pełni wykorzystać wyjazd, zadbaj o naukę języka. Jeżeli myślisz, że wybierzesz Niemcy, oferty pracy w tym kraju często wymagają przynajmniej podstawowej znajomości niemieckiego. Dzięki niej będzie Ci łatwiej znaleźć lepiej płatne zatrudnienie, przez co szybciej wrócisz do Polski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUroczystości, upamiętniające walkę oddziału NSZ z komunistami. Będzie odsłonięcie tablicy i piknik historyczny
Następny artykułJak się chronić przed toksycznymi ludźmi?