A A+ A++

Choć obowiązującą formą zatrudnienia w polskim prawie jest umowa o pracę, to wiele firm preferuje umowy cywilnoprawne: umowę o dzieło oraz umowę zlecenie. Szczególnie popularna jest ta ostatnia – to opłacalne rozwiązanie dla uczniów i studentów do 26. roku życia. Czy warto pracować na umowie zlecenie? Jakie są wady oraz zalety tej formy zatrudnienia?

Czym jest umowa zlecenie?

Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna, którą regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Na czym polega? W ramach umowy zlecenie zleceniobiorca zobowiązuje się wykonać określoną czynność prawną na rzecz zleceniodawcy. Określenie „czynność prawna” na pierwszy rzut oka brzmi strasznie, ale w praktyce może to być niemal każda czynność, która nie jest zakazana przez prawo.

Co więcej, w ramach jednej umowy możemy umówić się ze zleceniodawcą na wykonywanie więcej niż jednej czynności, powiększając zakres listy obowiązków. Ponadto do umowy zlecenie można wpisać dodatkowe klauzule, regulujące warunki współpracy. Muszą one być zgodne z prawem – niektóre zapisy są niedozwolone, nawet jeśli zakaz nie wynika bezpośrednio z treści Kodeksu cywilnego.

Wynagrodzenie za umowę zlecenie – wysokość, warunki

Osoby zatrudnione na umowie zlecenie otrzymują wynagrodzenie za wykonaną czynność, a nie za jej efekty. Jeśli zależy nam na otrzymaniu czegoś konkretnego (np. tekstu, grafiki, filmu), to właściwą formą współpracy będzie umowa o dzieło. Oczywiście obowiązki wyszczególnione w umowie zlecenie musimy wykonywać w sposób sumienny, ale w praktyce pracodawca płaci jedynie za samą czynność.

Najczęstszą formą rozliczenia w ramach umowy zlecenie jest stawka godzinowa. Firma zobowiązuje się zapłacić za każdą godzinę wykonywania zlecenia – w przypadku umów cywilnoprawnych nie ma czegoś takiego jak etat, a zleceniodawca musi zapłacić za cały czas poświęcony na pracę, zgodnie z rachunkiem przedstawionym przez zleceniobiorcę.

Oczywiście obowiązuje minimalna stawka godzinowa – nie można płacić mniej, niż wynosi jej aktualna wysokość: https://aleo.com/pl/blog/minimalna-stawka-godzinowa-2023/. Obecnie jest to 22,80 zł brutto, a od lipca 2023 roku minimalna stawka godzinowa wzrośnie do 23,50 zł brutto. Jeśli pracodawca nie przestrzega zapisów umowy lub umowa zlecenie spełnia przesłanki umowy o pracę (stałe godziny i miejsce pracy), to warto zwrócić się o pomoc do Państwowej Inspekcji Pracy, która pomoże nam w sporze z nieuczciwym zleceniodawcą.

Umowa zlecenie dla studenta – co warto wiedzieć?

Zleceniodawcy odprowadzają składki ZUS za osoby zatrudnione na umowie zlecenie. Wyjątkiem są studenci oraz uczniowie do 26. roku życia, dla których w praktyce kwota brutto jest kwotą netto. Oznacza to, że otrzymują oni na rękę pełną wypłatę, bez konieczności opłacania podatków oraz danin, o ile ich zarobki nie przekraczają progu dochodowego.

Pracując na umowie zlecenie, możemy pobrać wzór zaświadczenia o zatrudnieniu i zanieść go do działu kadr. Informacje o dochodach przydadzą się podczas składania wniosku o stypendium socjalne na uczelni lub wniosku o dofinansowania lub dopłaty. Warto się tym zainteresować, by maksymalnie wykorzystać benefity zapewniane przez państwo.

Źródło informacji: Aleo

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowa Huta i okolice Oświęcimia – tu mogą stanąć reaktory atomowe budowane przez Orlen i Synthos Green Energy
Następny artykułZaczyna się Festiwal Smaku w Częstochowie. Poleca “najsmaczniejsze lokale w mieście” [LISTA]