A A+ A++
Profesor Andrzej Lesicki, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, podpisał w Atenach akt notarialny kupna lokalu – przyszłej siedziby Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach. Instytut jest pod względem organizacyjnym jednostką UAM, podległą bezpośrednio rektorowi.
Reklama – dalsza część artykułu znajduje się poniżej

Zakup siedziby kończy wieloletni proces tworzenia PIAA. Tym samym UAM wypełnił swoje zobowiązania wobec nauki polskiej do utworzenia w Atenach jednostki reprezentującej interesy wszystkich polskich badaczy zainteresowanych
Grecją, w szczególności archeologów. Zobowiązanie to zostało ujęte w Porozumieniu podpisanym dwa lata temu z sześcioma innymi instytucjami naukowymi naszego kraju.

Niespełna 120-metrowy lokal w Atenach na ul. Dionisiou Eginitou 7 został kupiony od archeologów kanadyjskich i pełnił dotychczas funkcję siedziby Kanadyjskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach. Najbliższe miesiące poświęcone zostaną na niezbędne prace remontowe i dostosowawcze.

– Nie zmienia to faktu, że Instytut już działa od roku i między innymi dzięki jego istnieniu nasz uniwersytet otrzymał pierwszą licencję na badania terenowe w Grecji – informuje dyrektor PIAA prof. Janusz Czebreszuk.

UAM jest pierwszą polską instytucją w historii, która rozpoczyna własny projekt badań terenowych w Grecji. Naukowcy z UAM będą kontynuowali badania prowadzone od 10 lat w dolinie rzeki Anthemous, zlokalizowanej w północnej Grecji. Dotychczas byli partnerami gospodarzy z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach i Eforatu do spraw Starożytności Regionu Saloniki.

Rektorowi towarzyszyli: rektor elekt prof. Bogumiła Kaniewska oraz kanclerz UAM Marcin Wysocki.

UAM, el

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWrocław wśród „najinteligentniejszych” miast świata. Doceniony m.in. za transport i mobilność
Następny artykułKormorany, dzięcioł zielony i nurogęsi zamieszkały w centrum Bydgoszczy