A A+ A++
W niedzielę szczepili się pracownicy Szpitala Klinicznego im. K. Jonschera Uniwersytetu Medycznego – w poniedziałek od rana do szczepienia poszli pracownicy Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia. “Nic nie bolało” – zapewniają zgodnie.

– W końcu nadszedł ten długo oczekiwany dzień – mówi Mariusz Stawiński, zastępca dyrektora ds. Opieki Medycznej Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. Józefa Strusia. – Nasz szpital ma największe doświadczenie w Wielkopolsce odnośnie pacjentów covidowych. Na szczepienie zdecydowało się ponad 80 proc. załogi. Chcemy być dla wszystkich przykładem oraz przypomnieć, że za jakość i długość życia w dużej mierze odpowiadają właśnie szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym. Przedłużyły one życie ludzkie o kilkadziesiąt lat. Szczepienie jest bezbolesne, nie można tego nawet przyrównać do ukłucia komara. Wszystko wskazuje też na to, że możliwość wystąpienia objawów ubocznych jest znacznie mniejsza niż w przypadku innych szczepionek.

Jak na razie do szpitala miejskiego im. Józefa Strusia trafiło 75 szczepionek Comirnaty, produkowanej przez BioNTech Manufacturing GmbH oraz Pfizer Manufacturing Belgium NV. Jako pierwszy skorzysta z nich personel medyczny Oddziału Zakaźnego, OIOM-u oraz kilka osób z Oddziału Chorób Wewnętrznych. Szczepienia tych pracowników potrwają do wtorku.

– Szczepienie jest najskuteczniejszą formą przerwania łańcucha epidemicznego – tłumaczy prof. Iwona Mozer-Lisewska, ordynator Oddziału Zakaźnego w szpitalu miejskim im. Strusia. – Szczepionka jest całkowicie bezpieczna. Działa również na zmutowaną formę SARS-CoV-2, która się najbardziej rozprzestrzenia.

Sporym wyzwaniem jest dystrybucja, bo szczepionka musi być przechowywana w bardzo niskiej temperaturze i ma krótki okres przydatności.
– Wynika to z faktu że messenger RNA jest bardzo niestabilny i w temperaturze pokojowej ulega rozkładowi – wyjaśnia Iwona Mozer-Lisewska.

Dziś rozpoczną się szczepienia w Szpitalu Miejskim im. F. Raszei. Później zostanie zaszczepiony domów pomocy społecznej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie oraz kadra i studenci kierunków medycznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

UMP

[embedded content]

Oceń artykuł
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKomunikacja Franciszka: gdzie słucha, słyszy
Następny artykułKoło zębate – co warto o nim wiedzieć?