A A+ A++

Nie trzeba już będzie aktywować biletu okresowego kupowanego przez internet, a ulgi studenckie będą zapisane automatycznie, bez konieczności wizyty w POK ZTM. To zmiany w karcie PEKA, które będą działać już od 3 października. A jak zapowiada ZTM, to dopiero początek zmian.

– Wielomiesięczne, intensywne prace nad unowocześnieniem systemu Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej są już na finiszu. Zostały one podjęte po to, aby PEKA mogła stać się z perspektywy pasażera prostsza i bardziej intuicyjna – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – Dużo wygodniejsze będzie zwłaszcza korzystanie z biletów okresowych.

Obecnie jedynym nośnikiem biletów okresowych jest karta PEKA, ale już wkrótce, dzięki przebudowie systemu, bedzie można mieć bilet, a nawet go okazać, nie posiadając karty.
„Podstawą przebudowanego systemu PEKA będzie założone konto” – wyjaśnia ZTM. – „Pod względem technologicznym jest to bardzo duża zmiana, polegająca na umożliwieniu zapisywania biletów okresowych on-line w tzw. „chmurze”, a nie, jak dotychczas, wyłącznie na karcie. Dzięki temu pojawią się nowe możliwości m.in. w zakresie integracji usług. Będzie można z nich korzystać dzięki aplikacji mobilnej, która będzie stanowić identyfikator użytkownika, potwierdzający, że jest on posiadaczem danego konta PEKA, do którego przypisany jest zakupiony bilet okresowy. Uproszczone będzie także zapisywanie uprawnień do ulg (już od października studenckiej, a wkrótce także metropolitalnej) oraz korzystanie z biletów okresowych kupowanych przez Internet. Ponadto klient będzie mógł korzystać zarówno z Aplikacji PEKA z biletem okresowym, jak również równolegle wyrobić kartę”.

Każdy chętny będzie mógł ściągnąć sobie na smartfona aplikację PEKA.
– Prace programistyczne związane z jej stworzeniem dobiegły już końca – wyjaśnia dyrektor Gosiewski. – Obecnie trwają testy, po których aplikacja zostanie udostępniona w Google Play i App Store. Dzięki niej pasażer będzie mógł sprawdzić swoje konto w systemie PEKA, kupić bilet okresowy lub sprawdzić, jakie przysługujące mu ulgi w transporcie publicznym ma zapisane w systemie.

Zmieni się także system obsługi pasażerów na stronie internetowej systemu, który zostanie w pełni dostosowany do przeglądarek w urządzeniach mobilnych z platformą Android i iOS. Te usługi będą wdrażane w listopadzie tego roku, obecnie trwają ich testy.

Od 3 października nie trzeba już będzie wykonywać transferu biletu okresowego kupionego poprzez portal PEKA. Po dokonaniu zakupu bilet okresowy automatycznie zapisze się na koncie użytkownika w systemie PEKA, a podczas kontroli biletu w pojeździe sprawdzany będzie w trybie online zapisany na nim bilet.

– Chcemy, żeby w przyszłości również była możliwość korzystania z tPortmonetki poprzez powiązanie płatności z kartami zbliżeniowymi – podkreśla Gosiewski. – Wówczas klient mógłby przykładać do czytników PEKA kartę bankową lub powiązane z nią urządzenie mobilne. Wymaga to jednak bardzo daleko idącej przebudowy architektury systemu oraz wymiany czytników PEKA we wszystkich pojazdach, co bez pozyskania zewnętrznych środków na tę inwestycję będzie trudne lub wręcz niemożliwe.

Na razie więc, niestety, zmiany nie obejmą sposobu korzystania z tPortmonteki. Nadal, by korzystać z biletu przystankowego opłacanego z tPortmonetki, będzie nadal konieczna. Doładowując tPortmonetkę przez Internet, przeniesienie doładowania wykonanego przez internet będzie nadal konieczne.

Bilety okresowe na trasę do 6 przystanków przedłużane w internecie na taką samą liczbę dni i na tą samą trasę nie wymagają aktywacji – ale przy konieczności zmiany parametrów biletu, czasu trwania albo trasy, trzeba będzie wybrać się do Punktu Obsługi Klientów ZTM w celu „wytrasowania” nowego biletu. Do POK będą też musieli się wybrać ci studenci, którzy chcą korzystać z 50-procentowej ulgi w naliczaniu opłat na tPortmonetce.

Finalizowane są przygotowania do uruchomienia systemu płatności kartą płatniczą we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej. Po jego uruchomieniu pasażer będzie musiał tylko wybrać bilet i przyłożyć kartę płatniczą. Nowy system znacznie ułatwi podróżowanie, bo pasażer nie będzie musiał ani kupować papierowego biletu, ani mieć karty PEKA, żeby skorzystać z miejskiej komunikacji. System miał ruszyć we wrześniu, ale ze względu na ogólnoświatowy kryzys dostaw mikroprocesorów ruszy dopiero w drugiej połowie listopada.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMSWiA: Podjęliśmy decyzję o dystrybucji tabletek z jodkiem potasu
Następny artykułMŚ 2022: Gigantyczne premie dla polskich piłkarzy za awans! Ile dostał Paulo Sousa?