A A+ A++

Superlaboratorium Instytutu Genetyki Człowieka mieści się przy ulicy Strzeszyńskiej 32, na tyłach Instytutu Genetyki Człowieka. Oficjalnie działa od wtorku, 21 czerwca. 

W otwarciu nowego genetycznego ośrodka wziął udział między innymi prof. Roman Słowiński, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk. Szefem Innowacyjnego Centrum Medycznego został prof. Andrzej Pławski.

CZYTAJ TAKŻE: Test na koronawirusa w dwie godziny. Instytut Genetyki Człowieka: Czas jest rekordowy, a i cena dobra

Innowacyjne Centrum Medyczne. Superlaboratorium na Strzeszynie 

Poznański Instytut ma w Polsce ogromny wkład  w wykrywanie wielu rzadkich chorób, np. dystrofii mięśniowej Duchenne’a (DMD), mukowiscydozy czy fenyloketonurii, innej rzadkiej choroby dziedzicznej, która powoduje poważne zaburzenia metabolizmu i nieleczona prowadzi do uszkodzenia funkcji mózgowych.

Mimo że ośrodek ma świetny sprzęt, zatrudnia ekspertów, nie wykonywał dotąd badań genetycznych komercyjnie ani w ramach NFZ – jedynie w ramach badań naukowych. To się teraz ma się zmienić. Centrum ma oferować całą paletę badań genetycznych, które będzie wykonywać pacjentom na zlecenie szpitali i lekarzy. 

– Otwarcie Innowacyjnego Centrum Medycznego to nowy rozdział w historii Instytutu. Choć proszę pamiętać, że podlegamy pod V wydział nauk medycznych PAN. Od zawsze działaliśmy w służbie chorym, choć pewnie chorzy nie mają o tym pojęcia  – mówił na otwarciu ośrodka prof. Michał Wiitt, dyrektor IGC PAN.

I przypomniał, że od roku instytut wykonuje w ramach umowy z NFZ i resortem zdrowia badania na COVID-19. – Instytut szalenie pomógł Poznaniowi w walce z pandemią. Jego pomoc jest nieoceniona – mówił na otwarciu laboratorium wiceprezydent miasta ds. zdrowia Jędrzej Solarski. 

Innowacyjne Centrum Medyczne zapewnia najwyższe standardy

Globalny rynek komercyjnych badań DNA rośnie niezwykle szybko i to świetna wiadomość. Ale jest też ciemna strona tej historii. W Polsce kwestia badań genetycznych w ogóle nie jest uregulowana. Laboratorium genetyczne w zasadzie może otworzyć każdy. Wystarczy, że zarejestruje działalność gospodarczą. W efekcie mamy wysyp laboratoriów diagnostycznych, genetycznych, covidowych, gdzie nie zawsze obowiązują najwyższe standardy.

Prof. Andrzej Pławski: – Nasze centrum oferuje badania i testy najnowszej generacji, i na najwyższym poziomie. Nie jest i nigdy nie będzie działać jak firma czy spółka. To część instytutu, którego celem jest służyć społeczeństwu. Pracują u nas dyplomowani diagności laboratoryjni, specjaliści laboratoryjnej genetyki medycznej, lekarze genetycy kliniczni i pediatrzy. Instytut uczestniczył w tworzeniu podstaw diagnostyki molekularnej w Polsce.  Dlaczego nie wykorzystać takiego potencjału?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Ostrowiec na w@kacje”. Noc Świętojańska, koncerty i atrakcje w parku
Następny artykułGry na PS5 i PS4 w promocji. Sony podsumowuje pierwszą połowę roku i zaprasza do zakupów