A A+ A++

To jedna z bardziej oczekiwanych premier Teatru Muzycznego w Poznaniu – dramat muzyczny poświęcony Irenie Sendlerowej. Teatr właśnie zaprezentował plakat spektaklu i zapowiedział premierę na 27 sierpnia.

„Ludzi należy dzielić na dobrych i złych. Rasa, pochodzenie, religia, wykształcenie, majątek – nie mają żadnego znaczenia. Tylko to, jakim kto jest człowiekiem” – powiedziała Irena Sendlerowa i to przekonanie w zasadzie określiło całe jej życie.

Irena Sendlerowa w czasie wybuchu drugiej wojny światowej miała 29 lat i już wtedy działała na rzecz potrzebujących. Wojna sprawiła, że jej pomoc stała się jeszcze bardziej potrzebna – ale też ryzykowna.

„Stawiając na szali swoje marzenia, każdego dnia narażała się na śmierć, niosąc pomoc żydowskim dzieciom” – informują twórcy spektaklu. – „Organizowała im fałszywe metryki, dbała o stałą pomoc materialną i lekarską, umieszczała u zaufanych polskich rodzin, w klasztorach i zakładach opiekuńczych. Wraz z grupą bohaterek i bohaterów, umożliwiła ucieczkę z getta kilkuset dzieciom, za co uhonorowana została tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata”.

W spektaklu ważni będą także inni bohaterowie: pani Grinberg, mama Icka, która podejmie najtrudniejszą decyzję, jaką może podjąć matka, Adam, narzeczony Ireny, który nie widzi poza nią świata, Magda, łączniczka i wyjątkowo dojrzała nastolatka, Jaga, pomysłodawczyni akcji pomocy żydowskim dzieciom, Jan, szef Ireny i Jagi oraz Jurek, szmalcownik.

„Chcielibyśmy napisać, że to historia, która już nigdy nie wróci” – podsumowują twórcy „Ireny”. – „Że to czas, który minął. Wydarzenia ostatnich miesięcy pokazują jednak, że niczego nie można być pewnym, a już na pewno nie tego, że to, co było, nigdy nie stanie się tym, co jest. Że oni nie staną się nami… Trudno więc nie zadawać sobie tego pytania – co my zrobilibyśmy na ich miejscu, na jej miejscu?..”.

Spektakl reżyseruje Brian Kite, dziekan Wydziału Teatru, Tańca i Telewizji UCLA, którego asystentem jest Łukasz Brzeziński. Choreografem jest Dana Solimando, pracująca przy wielu broadwayowskich produkcjach, a asystentem choreografa Tomasz Manowski. Libretto napisali Piotr Piwowarczyk i Mary Skinner, natomiast przetłumaczyli Piotr Piwowarczyk i Lesław Haliński (który również przetłumaczył teksty piosenek).

Muzykę skomponował Włodek Pawlik, jedyny polski zdobywca nagrody Grammy, a autorem piosenek jest Mark Campbell, laureat nagród Pulitzera i Grammy. Za aranżacje i przygotowanie bandu odpowiada Łukasz Pawlik, a za przygotowanie wokalne artystów – Katarzyna Rościńska. Asystentem kierownika muzycznego jest Grzegorz Tomkowski. Światła reżyseruje Tadeusz Trylski, projekcje Eliasz Styrna, a reżyserią dźwięku zajmie się Tomasz Zajma.

Kostiumy stworzyła Anna Chadaj, scenografię Damian Styrna, którzy pracowali także przy spektaklu „Kombinat”. Asystentem kostiumografki jest Katarzyna Zawal, a asystentem scenografa – Mateusz Janas.

W tytułowej roli wystąpią Oksana Hamerska i Judyta Wenda.

Teatr Muzyczny właśnie zaprezentował plakat „Ireny”, którego premiera odbędzie się 27 sierpnia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKarty graficzne NVIDIA GeForce GTX 600/700 otrzymały nową poprawkę bezpieczeństwa mimo porzucenia wsparcia
Następny artykułWydano Europejski Nakaz Aresztowania za Kamilem Żyłą. Jest podejrzewany o zabójstwo dziennikarza TVN