A A+ A++

Tradycyjnie już z początkiem sezonu grzewczego Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych rozdaje swoim najemcom czujniki czadu. Lokatorzy miejskich budynków, którzy mają piece, mogą je odebrać w Punktach Obsługi Klienta ZKZL.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych przekazuje czujniki czadu już od kilku lat.
– Tylko w ostatnich 5 latach spółka wydała poznaniakom ponad 1500 sztuk – podkreśla Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Ten wynik pokazuje, jak ważnym elementem bezpieczeństwa domowego jest czujnik czadu i cały czas wzrasta liczba osób zainteresowanych posiadaniem tego małego ale ważnego, bo ratującego życie urządzenia.

Kto może dostać czujnik? Z oferty mogą skorzystać ci najemcy mieszkań komunalnych, którzy posiadają piece węglowe lub gazowe ogrzewacze wody, czyli popularne junkersy. Darmowe czujniki czadu można odebrać w Biurze Obsługi Klienta przy ul. Matejki lub w jednym z pięciu terenowych Punktów Obsługi Klienta, a przed odbiorem wystarczy potwierdzić zamieszkanie w danym miejskim lokalu. Po pokwitowaniu odbioru już można zamontować czujnik.

– Razem z czujnikiem każdy z lokatorów otrzymuje ulotkę z podstawowymi informacjami, w jaki sposób należy eksploatować urządzenia grzewcze, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i najbliższym – tłumaczy Łukasz Kubiak. – Coroczne serwisowanie kotłów gazowych, konserwacja pieca kaflowego czy troska o drożność przewodów wentylacyjnych to bezpieczeństwo, ale i niższe rachunki za ogrzewanie. Jest to szczególnie istotne w kontekście zbliżającej się zimy. Czujnik czadu jest dodatkowym wsparciem dbających o bezpieczeństwo poznaniaków.

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zachęca najemców, żeby zadbali o bezpieczeństwo własne i rodziny, bo co roku z powodu zatrucia czadem w Polsce umiera kilkadziesiąt osób. Bardzo często do tragedii dochodzi z powodu niewłaściwej eksploatacji urządzeń i instalacji. Wielkopolscy strażacy odnotowują w sezonie grzewczym kilkaset zdarzeń, których skutkiem jest wielu poszkodowanych, czyli osób podtrutych czadem. Tlenek węgla jest szczególnie groźny dlatego, że nie ma smaku i zapachu, więc w ten sposób się go nie wyczuje. Tymczasem jego obecność w pomieszczeniu i wdychanie go nawet przez krótki czas może doprowadzić do zatrucia, a jeśli pomoc nie przyjdzie w porę – do śmierci.

Zamontowanie niewielkiego czujnika na baterie pozwoli uniknąć zagrożenia – czujnik ostrzeże użytkownika przed niebezpiecznym stężeniem gazu sygnałami dźwiękowymi i świetlnymi. Właśnie dlatego ZKZL prowadzi akcję bezpłatnego przekazywania czujników – bo powinny być zamontowane wszędzie tam, gdzie istnieje niebezpieczeństwo zatrucia czadem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLimit płatności gotówką (przedsiębiorcy, konsumenci)
Następny artykułCzy właściciel 2 domów opalanych węglem może złożyć 2 wnioski o dodatek węglowy?