A A+ A++
Ponad 1,5 mln zł wyłudzonych od 27 seniorów i 13 osób zatrzymanych. Policjanci z KWP w Poznaniu rozbili grupę przestępczą specjalizującą się w wyłudzeniach. Dyżurują także w Centrum Inicjatyw Senioralnych i ostrzegają przed przestępstwami dokonywanymi “na policjanta”.

Sprawa ma swój początek w czerwcu, kiedy policjanci z Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Poznaniu na terenie Warszawy zatrzymali 6 osób wyłudzających pieniądze od seniorów.

Po zatrzymaniu i zaaresztowaniu podejrzanych przez sąd policjanci i prokuratorzy nie zamknęli sprawy. Wręcz przeciwnie – skupili się na ustalaniu kolejnych osób, które mogły brać udział w przestępczym procederze. 31 sierpnia policjanci z Wydziału Kryminalnego KWP w Poznaniu wspólnie z funkcjonariuszami z Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, na terenie warszawskiej Pragi zatrzymali kolejnych 7 osób: sześciu mężczyzn i kobietę w wieku od 19 do 35 lat. Wszyscy w przeszłości byli notowani przez policję za różnego rodzaju przestępstwa, min. oszustwa, kradzieże, uszkodzenia, rozboje, pobicia czy pranie brudnych pieniędzy.

Sprawcy działali w strukturach zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie mieli ściśle określone role i zadania. W tym przypadku grupą kierowała 27-letnia kobieta.

Podczas przeszukań mieszkań dwóch zatrzymanych mężczyzn policjanci znaleźli kilkanaście gramów różnego rodzaju narkotyków – marihuany, kokainy i heroiny. Oprócz tego w mieszkaniach zabezpieczono komputery, smartfony i pieniądze w gotówce.

Policjanci udowodnili, że wszyscy zatrzymani w tej sprawie oszuści (łącznie 13 osób) na terenie całego kraju wyłudzili od 27 seniorów przeszło 1,5 miliona złotych. W jednym przypadku sprawcy próbowali wyłudzić od kobiety 400 tysięcy złotych. Ostatecznie nie osiągnęli swojego celu. Mężczyzna, który odebrał pieniądze, został zatrzymany na gorącym uczynku przez policjantów z Sopotu.

Metoda działania sprawców wpisywała się w dobrze znany policjantom schemat. Do osoby starszej dzwonił mężczyzna, który podawał się za funkcjonariusza policji. Wybierał jedną z przygotowanych legend. W jednej z nich pracownicy banku byli oszustami i okradali konta klientów. W innej policjanci rozpracowali szajkę oszustów i znaleźli podrobiony dowód osobisty rozmówcy. W jeszcze innej policjanci przygotowywali zasadzkę na listonosza-oszusta, który chwilę wcześniej dzwonił pod ten sam numer i informował o poleconym liście do seniora.

Zawsze chodziło o jedno – wzbudzić zaufanie i doprowadzić do przekazania pieniędzy zgromadzonych w domu lub na rachunku bankowym. Kiedy przestraszona starsza osoba uwierzyła w zmyśloną historyjkę – pozostało już tylko uzgodnić miejsce i okoliczności odebrania pieniędzy w „policyjny depozyt”.

Wszyscy podejrzani w tej sprawie po usłyszeniu zarzutów zostali aresztowani przez sąd na trzy miesiące. Za popełnione przestępstwa grozi im do 8 lat więzienia. Policjanci informują, że to nie ostatnie zatrzymania w tej sprawie.

Funkcjonariusze nie tylko łapią sprawców takich przestępstw, ale starają się im także przeciwdziałać. Wspólnie z Centrum Inicjatyw Senioralnych uruchamili porady telefoniczne, dzięki którym każdy senior i seniorka mogą poczuć się bezpieczniej.

Dyżury odbywają się w każdy wtorek w godz. 12.00-14.00 pod numerem tel. 887 666 508 (pierwszy dyżur – 8 września). Podczas nich policjanci będą udzielać informacji na temat zagrożeń, z jakimi starsi poznaniacy i poznanianki mogą spotkać się w życiu codziennym. Będą również informowali, gdzie w razie konieczności uzyskać pomoc w danej sprawie oraz jak zachować się w sytuacji zagrożenia.

Z policjantem można się również umówić na indywidualne spotkanie – i w tym celu trzeba zadzwonić do CIS we wtorek w wyznaczonych godzinach na numer 887 666 508.

el

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWehikuł czasu czy kosztowna przygoda?
Następny artykułOgłoszenie o możliwości składania uwag do oferty złożonej w trybie art. 19 a KS ˝Skorzewo˝.