A A+ A++

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Na powierzchni 327 ha zameldowało się tutaj ponad 7,5 tys. mieszkańców (stan na koniec grudnia 2023 roku). W ciągu ostatnich lat zrealizowano na osiedlu (lub są realizowane nadal) ok. 20 projektów. Oto niektóre z nich.

Szkoła i przedszkole przy Asfaltowej

Największą i najdroższą inwestycją na osiedlu (i nie tylko) była budowa ważnej także dla mieszkańców Jagodna najnowocześniejszej placówki oświatowej we Wrocławiu: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 25  przy ul. Asfaltowej 6, który zaczął działać 1 września ubiegłego roku. W szkole podstawowej jest 1000 miejsc, a w przedszkolu 200.

Przestronne, jasne klasy (34 sale lekcyjne, 7 pracowni, 4 pracownie komputerowe), szerokie korytarze z szafkami dla uczniów, dwie sale gimnastyczne (większa z trybuną na antresoli i mniejsza z siłownią), salka do gimnastyki korekcyjnej, 8 świetlic, biblioteka z czytelnią, kuchnia, jadalnia, sala rekreacyjna dla przedszkolaków, gabinety stomatologa, pielęgniarki, pedagoga, psychologa i logopedy,  a do tego 8-oddziałowe przedszkole z salą rekreacyjną  – tak w telegraficznym skrócie można opisać tę placówkę. Jest w pełni przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – ma windę i odpowiednio zaprojektowane toalety.

Przy budynku są dostępne nie tylko dla uczniów boiska, a także bieżnia, siłownia plenerowa, place zabaw.

Zastosowano tu mnóstwo rozwiązań proekologicznych, m.in. panele fotowoltaiczne, zielony dach, system sterowania i zarządzania energią czy zbiornik retencyjny na wodę do podlewania roślin. No właśnie, rośliny: na terenie ZSP posadzono aż 136 drzew (platany, dęby, klony, graby i brzozy), a także krzewy, pnącza i kwiaty.

Koszt budowy zespołu: 57,5 mln złotych, w tym dofinansowanie z UE 10,3 mln złotych. (natomiast wg prezentacji: 60 071 886,00 zł)

Park Wojszyce

Pod koniec 2020 roku został oddany do użytku zrealizowany w ramach WBO Park Wojszycki. Kiedyś ten teren porastały chaszcze, teraz są tu dwa place zabaw, ścieżki, które powstały w miejscach dawnych przedeptów, ławki,  stojaki na rowery, oświetlenie. Tu również pojawiło się mnóstwo nowych roślin.

Drogi…

Łączna wartość inwestycji drogowych i infrastrukturalnych na Wojszycach to ponad 15,8 mln zł. Chodzi m.in. o budowę drogi ul. Asfaltowej i Lutosławskiego czy przebudowę ul. Oraczy na odcinku od ul. Gen. Roweckiego do Będzińskiej.

…i nie tylko

Orlik przy ul. Terenowej ma od tego roku nową nawierzchnię, a od 2019 można grać w koszykówkę i siatkówkę na boisku przy szkole podstawowej nr 23 przy ul. Przystankowej.

To oczywiście nie wszystkie nowości na Wojszycach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w portalu Wrocla.pl w zakładce dotyczącej inwestycji.

Mnóstwo ciekawych wydarzeń

Na osiedlu sporo się dzieje. Na przykład 1 września Rada Osiedla zaprosiła mieszkańców na piknik sąsiedzki z dmuchańcami, muzyką, konkursami, animacjami i mnóstwem innych atrakcji, który odbył się na orliku przy ul. Terenowej.

Inne osiedlowe wydarzenia to m.in. konkurs na najładniejszą posesję i najpiękniej ukwiecony balkon, bezpłatne lekcje szachów dla dzieci czy klub gier planszowych dla dorosłych. Aktualności najlepiej śledzić na stronie Zarząd i Rada Osiedla Wojszyce. Można tam znaleźć także zakładkę dotyczącą Wojszyckiego Klub Seniora, do którego należy 75 osób. Seniorzy biorą udział w różnych wydarzeniach (np. w Marszu Kapeluszy podczas Dni Seniora), spotykają się, jeżdżą na wycieczki, chodzą na spektakle.

Na osiedlu działa również Centrum Aktywności Lokalnej „Wojszycka Sóweczka”, o którym piszemy w osobnym tekście.

Osiedle Wojszyce w skrócie

Zielony Klin Południa Wrocławia

Mieszkańcy Wojszyc, a także sąsiedniego Jagodna, Ołtaszyna, Gaju i Brochowa starają się wraz z Miastem o utworzenie Zielonego Klina Południa Wrocławia na gruntach należących na razie do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Najnowsze informacje na ten złożony temat można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej  oraz na profilu Zielony Klin Południa Wrocławia na Facebooku. 

Kosmiczne Wojszyce

Można powiedzieć, że Kosmiczne Wojszyce – stworzony w ramach WBO skwer mieszczący się między ul. Kosmiczną, Chlebową i Spokojną  –  to miejsce nie z tej ziemi.

Plac w centralnej części ma układ spiralny, tak jak nasza galaktyka, a w dodatku wyłożono go luminescencyjnym betonem, który w ciemności emituje światło. Świecą też gwiazdozbiory – Wielki i Mały Wóz – oraz Filary Stworzenia, czyli drewniane słupki nawiązujące do słupów gwiezdnego pyłu, sfotografowanych przez kosmiczny teleskop Hubble’a.

Jest tu także ścieżka sensoryczna, tunel z żywej wierzby, ogród deszczowy oraz dwie górki, w tym Górka Mirka, czyli Mirosława Hermaszewskiego, polskiego kosmonauty.

Mural

Dzięki współpracy z fundacją ART. JTM na Wojszycach powstał w ubiegłym roku  mural na budynku przy rondzie Bednarza. Projekt i wykonanie Magdalena Wąsowicz z zespołem.

Rada Osiedla

Przewodniczący Rady Osiedla Marcin Ogrodnik zaprasza mieszkańców Wojszyc na dyżury osiedlowych radnych, które odbywają się co 2 tygodnie w środy w godz. 18-19 w siedzibie RO przy ul. Pawiej 20. Harmonogram można znaleźć na stronie internetowej  RO. Najbliższy dyżur: 30 października. Z radnymi można skontaktować się także mailowo, pisząc na adres wojszyce[at]osiedla.wroclaw.pl.

Strażniczka Osiedlowa

Strażniczką osiedlową na Wojszycach jest Ewa Kobusińska, tel. 506 288 230. Może zainterweniować np. w sprawie źle zaparkowanego pojazdu albo gdy potrzebna jest pomoc osobie w kryzysie bezdomności. W sprawach wymagających pilnej interwencji można zadzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej pod czynny całą dobę nr 986.

Dzielnicowy

Osiedle Wojszyce to rejon działania komisariatu Wrocław-Krzyki. Dzielnicowy tego osiedla to st. sierż. Andrzej Garczyński, tel. 601 816 179, e-mail:  dzielnicowy.krzyki15[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl.

Uwaga: podany adres ułatwia kontakt z dzielnicowym, ale nie służy do składania zawiadomienia o przestępstwie czy wykroczeniu. Dzielnicowy odbiera pocztę i służbowy telefon komórkowy w godzinach swojej służby. W sprawach niecierpiących zwłoki trzeba dzwonić pod numer telefonu 997 lub 112.

Komunikacja

  • Autobusy dzienne: 112, 113, 310, 612, 903
  • Autobusy nocne: 249
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZadłużenie Afryki wzrosło dwukrotnie w ciągu dekady
Następny artykułJesienny wyjazd w góry? Te miejsca warto odwiedzić