Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Od września mali sportowcy ze Sportowej Szkoły Podstawowej nr 46 przy ul. Ścinawskiej będą mieli (a właściwie już mają!) nowe boisko z bezpieczną nawierzchnią do siatkówki i badmintona, czterotorową bieżnię do biegu na 60 metrów ze strefą startu i hamowania, skocznię z 40-metrowym rozbiegiem i tzw. gniazdo, w którym można trenować pchnięcie kulą.
Przy szkole zrobiło się też dużo ładniej, pojawiły się nowe ławki, kosze itd. Wartość prac to ponad 1 mln złotych.
– Podczas przeprowadzania prac poprawiliśmy też warunki siedliskowe rosnących tu drzew: rozszczelniliśmy grunt – powiedział nam Tomasz Jankowski z Zarządu Inwestycji Miejskich we Wrocławiu.
Dla pasażerów i pieszych
W ubiegłym roku zakończyła się wielka budowa TAT, czyli wydzielonej trasy autobusowo-tramwajowej łączącej Nowy Dwór z centrum Wrocławia i biegnącej przez pięć osiedli, w tym Szczepin.
Rok wcześniej zakończyła się podzielona na pięć etapów inwestycja na newralgicznym skrzyżowaniu oraz ważnym węźle przesiadkowym – pl. Jana Pawła II. Obejmowała wymianę torów, rozjazdów we wszystkich kierunkach oraz skrzyżowania. Koszt: prawie 6 mln zł.
Z kolei w 2021 wymieniony został rozjazd na skrzyżowaniu ul. Legnickiej z ul. Złotoryjską i wyremontowano tor na ul. Śrubowej.
Pomyślano też o pieszych. Np. w 2021 roku powstało nowe przejście naziemne z sygnalizacją świetlną przez ul. Legnicką na wysokości Młodych Techników.
– To część realizacji programu likwidacji barier architektonicznych. Przejście umożliwia osobom niepełnosprawnym, rodzicom z dziećmi w wózkach, seniorom i osobom mniej sprawnym fizycznie komfortowy i samodzielny dostęp do peronów tramwajowych. Wcześniej wejście na perony było możliwe wyłącznie z przejścia podziemnego – informuje ZDiUM.
Dla rowerzystów
A co z rowerzystami? W 2022 roku na ul. Legnickiej (od ul. Rybackiej do pl. Jana Pawła II) wydzielona została droga rowerowa, a dwa lata wcześniej zakończył się III i IV etap zielonej rowerowo-pieszej obwodnicy Wrocławia (od ul. Zgorzeleckiej do Ścinawskiej).
Dla uczniów
Zespół Szkół nr 1 przy ul. Słubickiej stał się bezpieczniejszy: w 2022 roku został dostosowany do wymogów przepisów przeciwpożarowych, co oznaczało m.in. zrobienie specjalnych przegród, wykonanie kurtyn przeciwpożarowych, montaż instalacji oddymiających itd. Szkoła ma też odmienioną aulę z wyposażeniem i od nowa zagospodarowany, bardziej zielony teren.
To tylko przykład, bo różne prace – od wymiany części płotu po remont basenu – przeprowadzono w wielu placówkach, np. w przedszkolach przy ul. Dobrej, Inowrocławskiej, zespole szkolno-przedszkolnym przy ul. Poznańskiej, SP przy ul. Zachodniej.
Dla sportowców
Na Szczepinie można grać w „nogę” przez cały rok. Od 2022 roku jest tu hala pneumatyczna: boiska ze sztuczną nawierzchnią otrzymało zadaszenie, jest tu także zaplecze.
Dla wszystkich
Na Szczepinie zmieniają się także podwórka. O metamorfozie skweru między ulicami Inowrocławską, Zachodnią i Młodych Techników, czyli skweru św. o. Damiana de Veuster, piszemy niżej, ale także została zagospodarowana np. przestrzeń zbiegu ulic Sczepińskiej, Legnickiej, Środkowej i pl. św. Mikołaja – skwer Kornela Morawieckiego.
Odczarować blokowisko
Pchle targi, pokazy filmowe pod gołym niebem, nocne spacery i mnóstwo innych wydarzeń dla osób w każdym wieku i o najróżniejszych zainteresowaniach – na osiedlu dzieje się naprawdę dużo, m.in. za sprawą Stowarzyszenia Serce Szczepina, które – jak o sobie mówi – chce odczarować blokowiska.
– Wszystko zaczęło się od placu zabaw, który w 2016 roku chcieliśmy zrobić w ramach WBO – mówiła w 2021 roku Joanna Klima ze Stowarzyszenia „Serce Szczepina” – Projekt się wtedy nie udał, ale zjednoczył wiele osób, które postanowiły w dalszym ciągu współpracować dla dobra mieszkańców. Chcieliśmy, aby coś ciekawego się działo, a osiedle tętniło życiem.
No i tętni. Propozycji jest wiele, dlatego żeby być na bieżąco, najlepiej zaglądać na profil Stowarzyszenia na Facebooku.
Osiedle w skrócie
Wojny bogów na Szczepinie
24 sierpnia odbędzie się na Szczepinie Europejska Noc Literatury 2024. Hasło tegorocznej edycji: „Wojny bogów”. Podczas ENL publiczność jak co roku posłucha fragmentów 10 książek czytanych przez znakomitych polskich aktorów. Pierwsze ujawnione przez organizatorów (czyli Wrocławski Instytut Kultury) miejsca to skwer św. Damiana de Veuster i budynek Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie Filii we Wrocławiu przy ulicy Braniborskiej. Szczegóły na stronie nocliteratury.pl.
Pomagają od 76 lat
Na osiedlu Szczepin przy ul. Braniborskiej 2/10 ma swoją siedzibę oddział dolnośląski Polskiego Związku Głuchych, który w ubiegłym roku obchodził swoje 75 urodziny.
PZG pomaga osobom niesłyszącym w różnych życiowych sprawach (bywa, że asysta tłumacza migowego potrzebna jest nawet przy porodzie!), organizuje najróżniejsze warsztaty (m.in. kulinarne, florystyczne), imprezy sportowe, spotkania świąteczne oraz wspiera osoby głuche m.in. poprzez udzielanie im porad prawnych czy pomoc w rozwijaniu umiejętności komunikacji w języku polskim, który jest dla nich językiem obcym.
Zniżki w programie Nasz Wrocław
Na zniżki w ramach programu Nasz Wrocław można liczyć w trzech miejscach. Są to:
- Park Trampolin Jump4U (ul. Słubicka 18),
- MWW Muzeum Współczesne Wrocław (pl. Strzegomski 2),
- siłownia WTC Spartan (ul Lubińska 53).
Rada Osiedla
Przewodnicząca Zarządu Osiedla Szczepin Joanna Klima zaprasza mieszkańców na dyżury osiedlowych radnych, które odbywają się w siedzibie RO przy ul. Zachodniej 1 w każdy pierwszy i trzeci wtorek miesiąca w godz. 18-19.
Do RO można także zadzwonić (dyżur telefoniczny w każdy wtorek i czwartek w godz.14-18, tel. 782 221 888) albo napisać, e-mail: szczepin[at]osiedla.wroclaw.pl.
Strażnik osiedlowy
Strażnikiem osiedlowym Szczepina jest Adam Święcicki, z którym można się skontaktować, dzwoniąc pod nr 696 805 878.
Może zainterweniować np. w sprawie źle zaparkowanego pojazdu albo gdy potrzebna jest pomoc osobie w kryzysie bezdomności. W sprawach wymagających pilnej interwencji można zadzwonić do dyżurnego Straży Miejskiej pod czynny całą dobę nr 986.
Sześciu dzielnicowych
Osiedle Szczepin to rejon działania komisariatu Wrocław-Stare Miasto.
Dzielnicowi tego osiedla to:
- sierż. szt. Jakub Skrobała, tel. 601 701 516, e-mail: stare-miasto1[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
- sierż. szt. Dominik Wiązanka, tel. 601 701 216 , e-mail: stare-miasto2[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
- sierż. szt. KamilSobczyk, tel. 601 701 933, e-mail: stare-miasto3[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
- sierż. Klaudia Rajca, tel. 601 701 469, e-mail: stare-miasto4[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
- sierż. szt. Mariusz Gleń–Lewandowski, tel. 601 701 446, e-mail: stare-miasto7[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
- sierż. Dariusz Naskręt, tel. 47 87 150 95, e-mail: stare-miasto8[at]wroclaw.wr.policja.gov.pl
Uwaga: podane adresy mailowe ułatwiają kontakt z dzielnicowym, ale nie służą do składania zawiadomienia o przestępstwie czy wykroczeniu. Dzielnicowy odbiera pocztę i służbowy telefon komórkowy w godzinach swojej służby. W sprawach niecierpiących zwłoki trzeba dzwonić pod numer telefonu 997 lub 112.
Komunikacja
- Tramwaje: 3, 10, 12, 13, 18, 19, 20, 21, 22, 23
- Autobusy dzienne: 102, 103, 106, 122, 127, 128, 132, 142, 148, 149
- Autobusy nocne: 206, 243, 245, 249, 253
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS