A A+ A++

SZCZAWNICA. Stefan “Cenek” Kapłaniak urodził się w 1933 roku w Szczawnicy. Zmarł w sierpniu br. w Chicago. We wtorek na cmentarzu komunalnym w rodzinnym mieście pożegnano tego wybitnego sportowca.

Msza św. żałobna odprawiona została w kościele św. Wojciecha. Odczytano list od profesora Piotra Glińskiego, wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Głos zabrali także Tadeusz Wróblewski – Prezes Polskiego Związku Kajakowego, członek zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego, były Minister Sportu, który przypomniał karierę sportową ś.p. Stefana Kapłaniaka oraz Edward Siarka Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i Klimatu.

Decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego ś.p. Stefan Kapłaniak został odznaczony Złotą Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego – Krzyż Małopolski, który został przyznany na ręce jego żony.

W uroczystości pogrzebowej uczestniczyła rodzina zmarłego oraz przedstawiciele władz rządowych, wojewódzkich, samorządowych, środowiska sportowego, Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich oraz przyjaciele. Pogrzeb miał charakter państwowy. Wojskową Asystę Honorową pełnili żołnierze Garnizonu Kraków-Balice.

Stefan „Cenek” Kapłaniak

Kariera sportowa

Startował w latach 50 i 60 ub. wieku. Zapoczątkował dla Polski sukcesy sportowe w kajakarstwie. Jako pierwszy w historii kajakarstwa polskiego zdobył tytuły Mistrza Świata i Mistrza Europy. Uczestnik olimpiad w Melbourne w 1956, Rzymie w 1960 i Tokio w 1964 r.

Wraz z partnerem W. Zielińskim startując w K-2 na 1000 m na olimpiadzie w Rzymie 1960 r. zdobył brązowy medal. Był to historyczny pierwszy medal dla Polski w kajakarstwie mężczyzn. Dwukrotny Mistrz Świata z Pragi w 1958 r. w K1 500 m oraz w K2 500 m.

W Essen 1962 r. (nieoficjalne MŚ) w K1 500 m złoty medal i w K2 500 m srebrny medal Mistrzostwa Europy: Duisburg 1959 r. w K1 500 m złoty medal (Mistrz Europy) oraz w K4 500m brązowy medal, Gandawa 1957 r. w K1 500 m brązowy medal, Poznań 1961 r. w K2 500 m srebrny medal. Był ponad 30-krotnym mistrzem Polski. Wygrywał wiele mityngów i zawodów krajowych oraz międzynarodowych.

W roku 1973 r. przy dużym stanie wody pokonał 118 kilometrową trasę płynąc Dunajcem pod prąd z Nowego Sącza do Nowego Targu.

mat. nadesłany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWalne w stowarzyszeniu kibiców KSZO
Następny artykułList Poczobuta z aresztu. Aktywista nie będzie prosił o ułaskawienie