A A+ A++

Burmistrz Waldemar Paluch, Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia Szczepan Łąka oraz Olimpia Szpunar, w imieniu dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Jarosławiu Jana Wygnańca, pożegnali wczoraj w Urzędzie Miasta Jarosławia kończącą misję dyplomatyczną konsul generalną Węgier – Adrienne Körmendy.

Burmistrz Miasta Jarosławia podziękował pani Konsul za doskonałą współpracę, nieocenione wsparcie wszystkich inicjatyw i zamierzeń związanych z pielęgnowaniem wspólnej polsko -węgierskiej przyjaźni na ziemi jarosławskiej. „Polak, Węgier, dwa bratanki…” – współpraca z panią Konsul pokazała, że to powiedzenie wypełniło się treścią.  

Adrienne Körmendy  wielokrotnie gościła w naszym mieście. Ożywienie relacji gospodarczych i turystycznych oraz współpraca w zakresie inwestycji infrastrukturalnych – były priorytetami od początku pełnienia funkcji konsula generalnego. Wspierała inicjatywę utworzenia szlaku turystycznego im. Księcia Franciszka II Rakoczego związanego z historią jarosławskiego opactwa, prowadzącego z Jarosławia przez Słowację na Węgry. Promowała również jarosławskie opactwo i miasto Jarosław jako ośrodek historyczny związany z Księciem Rakoczym, co przyczyniło się do większej aktywności turystycznej w Jarosławiu społeczności węgierskiej.

Adrienne Körmendy jest absolwentką Uniwersytetu im. Eötvösa Lóránda w Budapeszcie. Tytuł doktora oraz kandydata nauk historycznych uzyskała na Węgrzech, a tytuł doktora habilitowanego w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1988-89 była stypendystką Fundacji Aleksandra Humboldta. Jako historyk zajmowała się głównie historią osadnictwa w Europie Środkowej w wiekach średnich (szczególnie osadnictwem niemieckim i na prawie niemieckim). W latach 1990-2004 była pracownikiem węgierskiego MSZ; spędziła wiele lat w służbie dyplomatycznej w Warszawie. Adrienne Körmendy zajmuje się również zagadnieniami geopolitycznymi regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Profesor historii wiele lat była wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Współpracowała z pierwszym powojennym konsulem węgierskim w Krakowie – prof. Istvánem Kovácsem, który w 2002 r. otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta Jarosławia. Dzięki jego staraniom w naszym mieście na cześć płk. Leona Czechowskiego przy ul. Opolskiej stanął kopijnik i pomnik Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Ruda Śląska: Samochody na start
Następny artykułPolicja Pruszków: Zatrzymany poszukiwany listem gończym