U nawet 80 proc. pacjentów chorych na Covid-19 stwierdza się niedobór witaminy D – piszą na łamach czasopisma “Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” naukowcy z University of Cantabria w Santander. Wyniki ich badań wskazują przy tym, że ów niedobór jest częściej obserwowany u mężczyzn. Autorzy pracy zwracają uwagę na wcześniejsze doniesienia o tym, że witamina D ma istotne znaczenie dla prawidłowej pracy układu immunologicznego.
Witamina D to wytwarzany w organizmie pod wpływem promieniowania słonecznego i wchłaniany z pożywieniem hormon, który pobudza procesy wchłaniania wapnia i fosforu, mając istotny wpływ na prawidłową budowę kości. Badania naukowe wskazują, że niedobór witaminy D może mieć zły wpływ na działanie między innymi układu krążenia, może przyczyniać się do stanów alergicznych i cukrzycy. Wiadomo przy tym również, że bardzo szkodliwy może być nadmiar witaminy D, dlatego zwraca się szczególną uwagę na to, by przy przyjmowaniu zawierających witaminę D preparatów nie przekraczać zalecanej dawki.
Autorzy pracy przeprowadzili badania wśród 216 chorych na Covid pacjentów szpitala Uniwersyteckiego Marqués de Valdecilla w Santander. Okazało się, że 80 procent z nich miało niewystarczający poziom witaminy D. Niedobór był przy tym częstszy u mężczyzn niż kobiet i towarzyszył mu zwykle podwyższony poziom markerów stanów zapalnych, ferrytyny i D-dimerów.
Uważamy, że niedobór witaminy D powinien być diagnozowany i korygowany, szczególnie u osób silnie zagrożonych cieżkim przebiegiem Covid-19, czyli osób starszych, cierpiących na choroby współistniejące, czy pensjonariuszy domów opieki społecznej – mówi współautor pracy, dr José L. Hernández z University of Cantabria. Podawanie witaminy D rekomendujemy także w przypadku pacjentów z Covid-19, u których obserwujemy niedobór. To może wspomóc zarówno ich układ mięśniowo-szkieletowy, jak i immunologiczny.
We wrześniu na łamach czasopisma “PLOS ONE” pojawiły się doniesienia o tym, że witamina D może chronić przed poważnym przebiegiem Covid-19. Czasopismo opublikowało właśnie komentarz, który stawia tamte wyniki pod znakiem zapytania. Redakcja czasopisma zwraca uwagę na to, że autorzy mogli wyciągnąć zbyt daleko idące wnioski w dziedzinie, która przekraczała ich kompetencje. Być może recenzja tamtego artykułu była zbyt pobieżna. Autorzy z Teheranu i Bostonu też wzywali do uzupełniania niedoboru witaminy D. Ich stwierdzenia o tym, jak bardzo może to poprawić rokowania pacjentów z Covid-19 wydają się jednak przesadzone. Na domiar złego, mimo że autorzy deklarowali brak sprzecznych interesów, okazało się, że w przypadku jednego z nich takie sprzeczne interesy mogą istnieć. Po wyjaśnieniach autorów sprawa będzie dalej analizowana.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS