A A+ A++

Agencja Badań Medycznych ogłosiła konkurs na utworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej.

Regionalne Centra Medycyny Cyfrowej zrzeszone w Sieć Centrów Medycyny Cyfrowej będą służyły zarówno analizie danych w czasie  rzeczywistym, wsparciu badań  klinicznych i opieki szpitalnej w obszarze rozwiązań cyfrowych, jak i analizie retrospektywnej. Stworzenie Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej ma przyczynić się do poprawy skuteczności leczenia pacjentów i ich dostępu do innowacyjnych terapii. To także szansa na zwiększenie udziału polskich naukowców w rozwoju nauk medycznych – czytamy w nadesłanym do redakcji komunikacie. 

Jak podkreśla Agencja, analizy i algorytmy oparte na danych medycznych pozwalają na szybsze i skuteczniejsze prowadzenie badań medycznych. To przekłada się na szybsze i tańsze rozwijanie nowy ch leków i terapii.

–  Dane są paliwem dla rozwoju technologii. Szeroko pojęty biznes opiera się właśnie na nich i to one będą odgrywać najważniejszą rolę w postępie medycyny, jak i innych kluczowych sektorów.   Zadaniem   ABM   jest   budowanie   przyszłości   już   dzisiaj,   dlatego   stworzenie Regionalnych   Centrów   Medycyny   Cyfrowej   przyczyni   się   do   rozwoju   cyfryzacji   badań klinicznych oraz umożliwi maksymalne wykorzystanie danych zdrowotnych pacjentów i osób, które zachcą włączyć się do szeroko zakrojonego programu rozwoju medycyny cyfrowej. W dalszej kolejności ABM podejmie wysiłki, aby zbierane dane były możliwe do wykorzystania przez   rządowe,   akademickie   i   komercyjne   podmioty   zewnętrzne   z   zachowaniem międzynarodowych standardów, bezpieczeństwa danych oraz tworzonej nowej legislatury UE –  powiedział dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes ABM.

Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów wyłonionych w ramach konkursu wynosi 300 mln złotych. Wnioski można składać do 31. maja 2023 r. Więcej informacji: tutaj.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzedsiębiorcze Polki
Następny artykułPranie wyschnie w mig. Japońska metoda robi furorę