A A+ A++

Mieszkańcy gminy Tomaszów Lubelski jeszcze do końca lipca mają okazję podzielić się swoimi opowieściami rodzinnymi, wspomnieniami o dawnych czasach i fotografiami wykonanymi na terenie gminy. Materiały te posłużą do przygotowania publikacji o dziejach gminy.

Każda informacja, która odzwierciedla historię gminy, mówi o ważnych wydarzeniach i zasłużonych ludziach jest potrzebna. Podobnie zdjęcia z rodzinnych archiwów, przedstawiające budynki, wydarzenia kulturalne, rodzinne spotkania czy ludzi w pracy. Do 31 lipca można te materiały przynieść do Urzędu Gminy. Tam zostaną zapisane lub zeskanowane, potem oddane właścicielowi. 

 – Od kiedy pojawiła się nasza prośba, mieszkańcy regularnie dostarczają nam informacje. Konfrontujemy je z tymi, które już mamy. Zależy nam na tym, żeby w publikacji były tylko prawdziwe informacje – mówi Joanna Pawelczyk, która koordynuje prace nad projektem.

Materiały te jeszcze nie raz będą weryfikowane przez mieszkańców, mają je sprawdzić radni, a także sołtysi. Publikacja powinna być gotowa do końca roku. Będzie miała trzech autorów: wójt Marzenę Czubaj-Gancarz oraz doświadczonych w temacie pomysłodawców Ewę Niedźwiedź i Józefa Niedźwiedzia.

Państwo Niedźwiedziowie przygotowali już 17 tomów publikacji o dziejach gmin.

 – To głównie Zamojszczyzna wschodnia, powiat hrubieszowski i tomaszowski oraz kilka gmin w powiecie zamojskim. Niektóre gminy doczekały się drugiego i trzeciego wydania. Publikacje są dużym rozszerzeniem “Leksykonu historycznego dawnego województwa zamojskiego”, który też wydaliśmy – mówi Józef Niedźwiedź, regionalista, archeolog. 

 – Wśród dostarczonych przez mieszkańców gminy informacji jest mnóstwo “smaczków” – zapowiada Niedźwiedź.  

Publikacja o dziejach gminy Tomaszów Lubelski będzie 18 tomem kolekcji o gminach Zamojszczyzny.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOpalanie, czyli reklama strachu
Następny artykułPrace nad polską szczepionką na Sars-CoV-2. “Za półtora miesiąca będziemy mieli gotowy prototyp”