A A+ A++

Trzydziestu jeden studentów Akademii Skody powróciło właśnie do pracy nad tworzeniem siódmego studenckiego samochodu koncepcyjnego. Projekt został tymczasowo zawieszony w połowie marca, wraz z całkowitym wstrzymaniem produkcji w fabrykach Skoda Auto, spowodowanym pandemią COVID-19.

Teraz, po przymusowej przerwie, studenci wraz z nauczycielami powrócili do pracy nad kompaktowym modelem Scala w wersji Spider. Teoretyczna część projektu będzie prowadzona w formie wideokonferencji. Zajęcia praktyczne zostaną natomiast wznowione 1 czerwca, zgodnie z przepisami dotyczącymi pandemii obowiązującymi szkoły i placówki oświatowe na terenie Czech. Nowy termin prezentacji nowego modelu koncepcyjnego nie został jeszcze ustalony, ale prace są już w zaawansowanym stadium.

Zamów e-wydanie magazynu “auto motor i sport” – teraz o 30% taniej!

Skoda Scala Spider – powstaje rasowy roadster

Obecnie gotowe są już szkice, w przygotowaniu których pomagał sam Oliver Stefani, szef designu Skody. Teraz studenci zabiorą się za przeniesienie projektu do rzeczywistości i zbudowanie gotowego modelu koncepcyjnego. O ile jeszcze w marcu planowano prezentację na czerwiec, to możemy się spodziewać, że gotowy samochód zobaczymy w okolicach sierpnia lub września.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Od zeszłego tygodnia studenci pracują nad dalszą optymalizacją wnętrza i ostatecznymi zmianami w planowanych modyfikacjach nadwozia, przestrzegając przy tym zasad dystansu społecznego. W każdy wtorek odbywają się także wideokonferencje z udziałem wszystkich uczestników i kierownika projektu Zdenka Stanke.

Przypomnijmy w tym miejscu, że zeszłoroczny model koncepcyjny studentów Akademii Skody nazywał się Skoda Mountiaq i był to pick-up na bazie Skody Kodiaq. Dwa lata temu natomiast na warsztat wzięli model Karoq i przerobili na bardzo efektowny kabriolet – Skodę Sunroq.

Skoda Scala Spider – efektowna, bez szans na produkcję

Uczestnicy projektu bazują na nowej kompaktowej Skodzie Scala, której premiera miała miejsce w 2018 roku. Celem młodych projektantów jest zbudowanie modelu w wersji Spider, a więc sportowego kabrioletu, Nie wystarczy tu zatem ucięcie dachu, ale dodatkowo stworzyć trzeba efektowne przetłoczenia i sportowe wykończenie przestrzeni za przednimi fotelami.

Jak widać na oficjalnych szkicach, Scala Spider będzie dwudrzwiowa, a w miejsce tylnej kanapy trafią efektowne „garby”, jak na rasowy sportowy kabriolet przystało. Prawdopodobnie całe nadwozie ulegnie skróceniu w stosunku do seryjnej Scali.

Z tyłu natomiast nowy będzie zderzak, z efektownym centralnie umieszczonym wydechem oraz czerwonym odblaskowym paskiem na całej szerokości auta. Całości efektu dopełnią duże koła w stylu RS z niskoprofilowymi oponami i czerwonymi zaciskami hamulców.

Zobacz także:

W kabinie Skody Scali Spider zmian w stosunku do seryjnego modelu nie będzie raczej aż tak wiele. Na pewno zmieni się kierownica – na bardziej sportową, obszytą czerwoną nicią. Ten akcent trafi zapewne również na inne elementy, jak dźwignia zmiany biegów czy dźwignię hamulca ręcznego.

Całość zobaczymy bliżej końca wakacji. Wtedy też poznamy oficjalną nazwę samochodu, bo Skoda Scala Spider to nazwa robocza, która swoją droga nie pasuje do dotychczasowej polityki nazewnictwa konceptów Akademii Skody – ostatnio były to Mountiaq i Sunroq, a wcześniej także Element (buggy na bazie Citigo) czy Atero (trzydrzwiowe coupe na bazie modelu Rapid).

zobacz galerię

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
Poprzedni artykułCzęstochowskie24: Prognoza pogody na weekend 22-24 maja
Następny artykułKoronawirus – Raport z dnia 22 maja 2020 r.