A A+ A++

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który towarzyszy ludziom od zarania dziejów. Hipotezę jakoby wirus HPV wpływał na powstawanie raka szyjki macicy postawiono w latach siedemdziesiątych. Obecnie rola wirusa brodawczaka ludzkiego w powstawaniu tego typu raka jest niepodważalna. Nowotwór w tej lokalizacji powodowany jest w blisko 100% przez infekcję tym wirusem.

Udział wirusa HPV w procesie nowotworzenia w obrębie jamy ustnej oraz ustnej części gardła po raz pierwszy zasugerowano w roku 1994 oraz 2005, co następnie zostało potwierdzone przez liczne grupy badawcze.

Przeniesienie wirusa możliwe jest również na skutek korzystania z tego samego ręcznika lub noszenia bielizny osoby zakażonej, jednak są to niezwykle rzadkie przypadki. Wirus brodawczaka ludzkiego HPV atakuje głównie nabłonek.

Znanych jest ponad 150 różnych typów wirusa HPV, wśród których ponad 40 zakażamy się drogą płciową. Większość wirusów nie wywołuje żadnych objawów, a samo zakażenie mija samoistnie po około dwóch latach. Niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego powodują rozwój szyjki macicy, ale też jamy ustnej czy gardła.

Przewlekła infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego zwiększa prawie 500-krotnie ryzyko nowotworu szyjki macicy.

Jeśli zakażenie HPV spowodowało nieprawidłowe zmiany komórkowe wyjdą one w badaniu cytologicznym. Ważne jest, aby regularnie nie wykonywać cytologię w celu wykrycia ewentualnych zmian lub kontroli istniejących zmian. Zaniedbanie tego może prowadzić do poważnych schorzeń szyjki macicy, w tym nowotworu.

Leczenie HPV

  • Krioterapia – obejmuje zamrażanie nieprawidłowych komórek za pomocą ciekłego azotu.
  • Laseroterapia – wykorzystuje światło lasera do wypalania nieprawidłowych komórek.
  • Procedura elektrochirurgicznego wycięcia (LEEP) – nieprawidłowe komórki są usuwane podczas krótkiego zabiegu w celu usunięcia nieprawidłowych komórek

SZCZEPIENIE przeciw HPV

Skutecznym sposobem zapobiegania zakażeniom HPV są szczepienia ochronne.

Najlepszą porą na szczepionkę przeciw HPV jest okres przed rozpoczęciem współżycia. Zaleca się jednak, aby zarówno chłopcy jak i dziewczęta zostali zaszczepieni w wieku ok. 11 lub 12 lat. Jednak zaszczepić się można niezależnie od wieku.

Należy jednak pamiętać, że szczepionka nie leczy już obecnego wirusa HPV, ale może zapobiec zakażeniom innym typem wirusa HPV, a regularne wizyty u ginekologa i badania cytologicznego, to podstawa także dla kobiet zaszczepionych.

Nie ma bowiem lekarstwa na wirusa brodawczaka ludzkiego. Można usuwać jego objawy i walczyć z jego następstwami. Dlatego tak ważne jest dbanie o siebie, wspieranie układu odpornościowego i pamiętanie o zasadach bezpiecznego i higienicznego seksu. Nie u każdego zakażonego rozwija się rak, często zmiany te samoistnie znikają i nawet nie wiemy o przebytej infekcji.

Pamiętaj, aby regularnie wykonywać badania kontrolne zarówno cytologię jak i kolposkopię, a otrzymany nieprawidłowy wynik warto skonsultować z lekarzem.

Więcej informacji: https://www.zwrotnikraka.pl/leczenie-hpv/

Źródło informacji: https://www.gov.pl/web/psse-augustow/4-marca—miedzynarodowy-dzien-swiadomosci-hpv

Fot. https://www.zwrotnikraka.pl/fakty-o-wirusie-brodawczaka-ludzkiego-hpv/

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHeretycy stali za “krwawą ofiarą” w Będzinie. Arianie, czyli bracia polscy pisali też swoją historię na terenie dzisiejszego Zagłębia Dąbrowskiego
Następny artykułPowiat Giżycko: 3 marca – Światowy Dzień Słuchu