A A+ A++

Nowy kościół został wybudowany na os. Budziwój w południowo-wschodniej części Rzeszowa. Mszy, która odbyła się z obrzędem konsekracji świątyni i ołtarza, przewodniczył bp Jan Wątroba.

Biskup nawiązał do wezwania parafii, której patronką jest Matka Boża Śnieżna. – Kiedy sto lata temu powstała w Budziwoju parafia, wasi przodkowie wybrali za patronkę Matkę Bożą Śnieżną. Ten tytuł wyraźnie nawiązuje do rzymskiego obrazu Salus Populi Romani – Wybawicielki Ludu Rzymskiego. Ale „salus” można tłumaczyć też jako zdrowie. To ona jest uzdrowieniem chorych ze wszelkich chorób ciała i duszy. To ku jej czci wierni tej ziemi wznosili kolejne świątynie, najpierw drewniane, potem murowane. Z ich głębokiej wiary w żywą obecność i moc Chrystusa w Eucharystii oraz pośrednictwo Maryi zrodziła się i ta świątynia, którą pragniemy dziś uroczyście poświęcić, czyli konsekrować – mówił bp Wątroba.

Przypomniał także historię budowy kościoła. – Podziw i wdzięczność rodzi się w nas, gdy pomyślimy, w jakim tempie wybudowano tę świątynię. Już po 3 latach została pobłogosławiona i otwarta. Dziękujemy dzisiaj Panu Bogu za śp. ks. prałata Kazimierza Guzego i za całe to pokolenie, którego przedstawiciele są dzisiaj z nami; za pokolenie parafian budowniczych, którzy wraz ze swym proboszczem zaangażowali się w to dzieło i w ten sposób wyznali wiarę w opiekę Matki Najświętszej, ale też w źródło mocy, którym jest Eucharystia. To dla Eucharystii budujemy świątynie. Po to są nam potrzebne, byśmy mieli miejsce godne do uobecniania Jezusowej męki, śmierci i zmartwychwstania – mówił biskup Wątroba.

Budowa kościoła w Budziwoju rozpoczęła się w 1999 roku

Uroczystość konsekracji była zwieńczeniem budowy nowego kościoła parafialnego, która się rozpoczęła jeszcze w 1999 r., a autorem projektu był Henryk Sobolewski.

Budową, która zakończyła się w 2002 roku, kierował ks. Kazimierz Guzy, ówczesny proboszcz parafii. W kolejnych latach trwało wyposażenie i dekoracja wnętrza – wykonano m.in. krzyż z figurą Pana Jezusa, polichromię z różnymi wizerunkami Matki Bożej i stacje Drogi Krzyżowej z mosiądzu. Od 2009 r. pracami kierował ks. Mieczysław Lignowski, który zastąpił ks. Guzego na stanowisku proboszcza.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPierwszy dzień lata
Następny artykułOdkryte baseny w Katowicach wciąż zamknięte. Mieszkańcy muszą poczekać. Będzie drożej