A A+ A++

2021-07-20 11:20, akt.2021-07-20 14:18

publikacja
2021-07-20 11:20

aktualizacja
2021-07-20 14:18

Postój nowego bloku w Elektrowni Turów jest planowy
fot. Adam Torchała / / Bankier.pl

Postój nowego bloku energetycznego w należącej do PGE GiEK Elektrowni Turów został zaplanowany zgodnie z założeniami technologicznymi – poinformował Budimex. PGE podała, że postój został uzgodniony z wykonawcą przed przejęciem bloku do eksploatacji.

“Budimex, jako członek konsorcjum realizującego nowy blok elektrowni w Turowie, informuje, że postój bloku został zaplanowany zgodnie z założeniami technologicznymi. Wszystkie prace prowadzone na bloku mają standardowy charakter przy tej wielkości inwestycjach energetycznych, mających na celu zapewnić ciągłą i bezawaryjną pracę jednostki w przyszłości. Nowy blok elektrowni pracuje w różnych konfiguracjach testowych już od 2020 r. Analogiczne regulacje trwają w 2021 r.” – napisał na Twitterze Michał Wrzosek, rzecznik prasowy Budimeksu.

Postój nowego bloku na węgiel brunatny o mocy 496 MW rozpoczął się 19 czerwca. W połowie maja blok został oficjalnie przekazany do eksploatacji.

Inwestycja realizowana była przez konsorcjum firm Mitsubishi Hitachi Power System, Tecnicas Reunidas oraz Budimex.

Jak podała we wtorek w komunikacie prasowym PGE, postój bloku został zaplanowany i uzgodniony z wykonawcą przed przejęciem bloku do eksploatacji przez Elektrownię Turów. Podczas postoju wykonawca dokonuje przeglądu technicznego urządzeń po pierwszym miesiącu eksploatacji. W ramach przeglądu wykonywane są prace dotyczące optymalizacji i konserwacji w obszarze związanym m.in. z pompami wody zasilającej, elektrofiltrem, młynami węglowymi oraz dobudowaniem nowych odpływów rezerwowych w rozdzielniach.

“Nowy blok w Elektrowni Turów został prawidłowo zaprojektowany i wykonany. Blok nie ma żadnej awarii, a jego postój został zaplanowany w zawartym z wykonawcą kontrakcie. Chcę podkreślić, że przy tak dużej inwestycji energetycznej niezbędny jest czas na odpowiednie wyregulowanie nowej jednostki właśnie po to, aby przez kolejne lata była w jak największej dyspozycyjności do produkcji energii dla milionów polskich gospodarstw domowych” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Nowy blok zasilany jest paliwem pochodzącym z kopalni Turów.

“Do nowego bloku dostarczany jest węgiel o parametrach spełniających wymagania określone w kontrakcie inwestycyjnym. Przywoływane przez media osuwisko z 2016 roku nie ma wpływu na parametry dostarczanego węgla, a elektrownia nie stwierdziła pogorszenia jego jakości” – podała PGE.

Jak podano, PGE GiEK nie ponosi żadnych kosztów wynikających z zaplanowanego postoju bloku. Za realizację prac na bloku odpowiedzialny jest generalny wykonawca.

Inwestycja w Turowie była ostatnim projektem budowy bloku energetycznego opalanego węglem w grupie PGE. (PAP Biznes)

pel/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajnowszy sondaż Kantar. Spada poparcie dla Dudy i Morawieckiego
Następny artykułOstrzeżenie o przerwach w dostawie energii elektrycznej dla miejscowości PLEBANKA 3 K/OŚNA