A A+ A++

Władze Torunia zdecydowały o wyburzeniu domu Heleny Grossówny, wybitnej aktorki przedwojennego kina. Chodzi o budynek z pruskiego muru, znajdujący się przy skrzyżowaniu ul. PCK i Głowackiego. Rozbiórce sprzeciwia się posłanka Joanna Scheuring-Wielgus. Skierowała pisma do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego i do prezydenta Torunia Michała Zaleskiego.

“Zbrodnia na historii miasta”

Zamiast rozbiórki budynku, który – jak pisze – jest w całkiem dobrym stanie, posłanka proponuje utworzenie w nim Muzeum Kina Przedwojennego im. Heleny Grossówny. “Czy można sobie wyobrazić lepszą lokalizację dla takiej placówki niż dom jednej z ikon polskiego kina przedwojennego? Zamiast burzyć ten budynek, zróbmy z niego prawdziwą perłę, która przyciągnie turystów i będzie służyła mieszkańcom” – pisze posłanka do ministra.

I dodaje: “Jest wielu ludzi, którzy są gotowi się w to zaangażować. Są społecznicy, mieszkańcy, kinomani”.

Z kolei w piśmie do prezydenta Torunia Joanna Scheuring-Wielgus zwraca uwagę na to, że w mieście w ciągu ostatnich dwóch dekad zniknęło wiele budynków szkieletowych, charakterystycznych dla toruńskich przedmieść. “Budynek na rogu ulic PCK i Głowackiego nie może podzielić ich losów. To byłaby zbrodnia na historii miasta” – pisze posłanka.

Gwiazda kina i patriotka

Artystka urodziła się w 1904 r. w Toruniu. Po skończeniu Miejskiej Szkoły Baletowej występowała jako tancerka na scenach w naszym mieście, a później w operze poznańskiej. Od 1935 była aktorką w warszawskich rewiach, m.in. w słynnym “Cyruliku Warszawskim” i “Teatrze Letnim”. Na ekranie debiutowała w 1935 r. u Marty Flanz w “Kochaj tylko mnie” jako tancerka Lulu Bilska. Potem pojawiała się kilkunastu filmach, m.in. w “Dodku na froncie” i “Dwóch dniach w raju”. Jej pierwszą dużą rolą była postać Jadzi w “Strasznym dworze” Leonarda Buczkowskiego na motywach opery Moniuszki. W czasie II wojny pracowała w stolicy jako kelnerka i występowała w kabarecie. Walczyła w powstaniu warszawskim, po jego upadku trafiła do niemieckiego obozu Po wojnie występowała tylko w epizodach. Zmarła w 1994 r. w Warszawie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolska wśród 4 krajów o największej stabilności budżetowej
Następny artykułW Poznaniu Bookowska 18 gotowa do końca roku