A A+ A++

Podczas konferencji prasowej w Rzeszowie, 7 kwietnia w Światowy Dzień Zdrowia i Pracownika Służby Zdrowia, Posłanka Joanna Frydrych wspólnie z Krzysztofem Feretem Radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego i Konradem Fijołkiem Kandydatem na Prezydenta Rzeszowa złożyli podziękowania dla całego personelu medycznego za heroiczną walkę z COVID-19.

– Ten ważny dzień trzeba podsumować dotychczasowym bilansem walki z pandemią koronawirusa i wskazać konieczne do podjęcia działania powiedziała Joanna Frydrych.

Podczas konferencji Krzysztof Feret, Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego podkreślał – Codziennie w Polsce umiera 380 osób (średnia z siedmiu dni), codziennie mamy 24 tys. zakażonych. Nie jest dobrze również na Podkarpaciu – na ostatniej sesji Sejmiku p. wojewoda Ewa Leniart – stwierdziła wprost, że sytuacja w regionie jest poważna – półtora tygodnia temu na Podkarpaciu było ponad 14 tys. aktywnie chorych na covid (średnie miasto powiatowe), średnio 15% z nich wymaga hospitalizacji z powodu ciężkiego przebiegu choroby – to jest 2122 osoby i w ciągu ostatniego tygodnia ta liczba wzrosła o ponad 100 osób. Z drugiej strony – w rok po wybuchu pandemii w Polsce mamy coraz więcej środków, wspomagających walkę z pandemią – pełną parą pracują firmy produkujące szczepionki i testy – w kwietniu do Polski przyjedzie 7 mln dawek szczepionek. Dzięki Unii Europejskiej do lata wszyscy chętni Polacy mogą zostać zaszczepieni.

Na wiele ważnych kwestii zwrócił uwagę Konrad FijołekNależy aktywnie uczestniczyć w przygotowaniu programów, stąd moja obecność i chęć wysłuchania propozycji opozycji, które są propozycjami bardzo rzeczowymi. Obecnie sytuacja jest bardzo trudna. Każda władza, każdy ośrodek decyzyjny powinien wsłuchiwać się w propozycje, które padają również od innych niż rządzących, środowisk społecznych i politycznych. Bardzo ważne jest zrządzanie tą epidemią nie w sposób reaktywny a w sposób aktywny. Bardzo ważna jest rola miasta w tym względzie – podkreślił Kandydat na Prezydenta Rzeszowa. Konrad Fijołek zapowiedział przedstawienie propozycji związanych z Miejskim Szpitalem w zakresie m.in. zwiększenia liczby personelu medycznego oraz miejsc opieki.

Posłanka Frydrych podkreśliła podczas konferencji:

(…) pandemia koronawirusa jest problemem nas wszystkich. Każdemu z nas towarzyszy troska o zdrowie i życie Polek i Polaków. I to jest najważniejsze, by szybko powstrzymać rozprzestrzenianie się tego wirusa. Ktokolwiek mówi, że robimy politykę na pandemii, to tak jakby powiedział, że robimy politykę na ludzkiej tragedii. Takie stwierdzenie jest skrajnie nieodpowiedzialne. Wielokrotnie przedstawialiśmy propozycje majce na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Niestety Rząd jest ślepy i głuchy na dobre rozwiązania.

Już na samym początku pandemii proponowaliśmy masowe testowanie Polaków, proponowaliśmy dofinansowania służby zdrowia kwotą 2 mld zł, które rząd przekazał na telewizję Jacka Kurskiego, przedstawiliśmy plan powrotu uczniów do szkół po wakacjach, wreszcie przedstawiliśmy propozycję jak dobrze zorganizować system szczepień w oparciu o samorządy oraz jak zwiększyć liczbę personelu medycznego w szczycie pandemii. Niestety żadna z tych propozycji nie została uwzględniona. Polska znajduje się w czołówce krajów świata dotkniętych skutkami pandemii. Liczba chorych, nowych zakażeń, nade wszystko zgonów, stawia nas w pierwszej trójce. Co w związku z tym robi Rząd? – Pytała Joanna Frydrych. – Jest administratorem lockdownów, wprowadza chaos i jest mistrzem w dzieleniu ludzi.

Uczestnicy konferencji, podkreślali, że obecnie 3 obszary strategiczne to: leczenie chorych, szczepienia (w Polsce wskaźnik szczepienia wynosi 17.5 na 100 mieszkańców. Podczas, gdy na Węgrzech 34, Estonii 22 czy Dani 20. Z podobno prymusa staliśmy się już przeciętniakami na tle krajów UE. W święta zaś system szczepień zamarł) i test.

Posłanka Joanna Frydrych podała kilka przykładów, jak jest zorganizowana służba zdrowia na Podkarpaciu:

  1. Szpital w Dębicy – niewydolna instalacja. W ostatnich 4 dniach marca zmarło 21 pacjentów.
  2. Szpital w Tarnobrzegu – 26 marca wszystkie łóżka zajęte, brak wolnych respiratorów.
  3. Inny problem to wynagradzanie personelu medycznego, zatrudnionego w niepublicznych podmiotach świadczących usługi na rzecz szpitali covidowych. Personel medyczny nie otrzymuje dodatków do wynagrodzeń, pomimo tego, że pracuje z pacjentami zakażonymi Sars-Cov-2 z narażeniem swojego zdrowia i życia.
  4. Łóżka można dostawić, ale jak zwiększyć liczbę personelu medycznego?

– Zmarnowano rok. Nie przygotowano w tym czasie sieci białych szpitali do obsługi pacjentów niecovidowych. Pandemia to nie tylko zakażenia koronawirusem, ale także dziesiątki tysięcy dramatów osób chorych na nowotwory, serce i wiele innych chorób przewlekłych. To tysiące odwołanych planowanych zabiegów. Co zrobił rząd, by temu przeciwdziałać?  NIC. Absolutnie nic. – podkreślała Joanna Frydrych. Na przełomie roku apelowaliśmy do Pani Wojewody Ewy Leniart o zwołanie tzw. Okrągłego Stołu w sprawie sytuacji w podkarpackiej służbie zdrowia. Pani Wojewoda, zasłaniając się pandemią do dnia dzisiejszego nie zrobiła  nic w tej sprawie. A przecież jest kryzys, czas ucieka, każdy dzień jest ważny w walce z pandemią. Bo chodzi o zdrowie i życie mieszkańców Podkarpacia – kontynuowała. W kwietniu do Polski przyjedzie 7 mln szczepionek. W związku z tym domagamy się szybkiego uruchomienia centrów powszechnych szczepień.

Joanna Frydrych podkreśliła jak ważna jest strategia walki z COVID-19 – Natychmiast należy zbudować sprawny system profilaktyki w pandemii: labolatoria do masowego testowani, labolatoria do sekwencjonowania wirusa, masowe testowanie Polaków. Koalicja Obywatelska przedstawiła program reformy ochrony zdrowia. Pokazaliśmy, jak należy skutecznie walczyć z pandemią, pomagać chorym bez koronawirusa czy zbudować nowy system po pandemii. Wszyscy chętni Polacy przejdą badania  diagnostyczne odpowiednie dla wieku i stanu zdrowia, wprowadzimy szybka ścieżka pomocy, sieć 100 szpitali leczących bez limitu, program rehabilitacji pocovidowej oraz specjalne oddziały w pozostałych szpitalach.

red.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKomplikuje się sprawa meczu Polaków z Hiszpanią. Bilbao nie wpuści kibiców na trybuny
Następny artykułWłos sprzed 500 lat znaleziony w starodruku w BUW-ie. Do kogo należał?