Zapowiedź dymisji minister Izabeli Leszczyny w razie fiaska ustawy o szpitalach zaskoczyła. Poseł Norbert Pietrykowski z Polski 2050 studzi emocje: problemem nie są personalia, lecz systemowy kryzys, szczególnie widoczny w dramatycznej sytuacji szpitali powiatowych. – Z pustego i Salomon nie naleje – komentuje, apelując o realną reformę zamiast symbolicznych gestów.
Niedawno minister zdrowia Izabela Leszczyna ogłosiła publicznie, że jeśli ustawa o szpitalach nie zostanie przyjęta w 2025 roku – poda się do dymisji.
Zobacz także:
-
“Zdrowie nie może ucierpieć przez długi PISu”. Jeśli ustawa o szpitalach nie przejdzie, ministra poda się do dymisji
Niepewność pogłębiło środowe wystąpienie minister zdrowia Izabeli Leszczyny w Sejmie. Jej zapewnienie, że NFZ pokryje nadwykonania, zabrzmiało mało przekonująco – zapowiedziała wypłatę za I kwartał dopiero w czerwcu. Dyrektorzy placówek odebrali to jako brak zmian i dalszą niepewność. Związek zapowiada uchwałę z żądaniem natychmiastowego zabezpieczenia środków na lipcowe podwyżki. Jeśli rząd nie zareaguje, możliwy jest ogólnopolski protest z udziałem wszystkich central związkowych.
Zobacz także:
-
Szpitale na krawędzi. Szykuje się ogólnopolski protest?
Poseł Pietrykowski w rozmowie z politykazdrowotna.com odniósł się zarówno do samej deklaracji dymisji, jak i pracy minister zdrowia, ale i ogólnej kondycji krajowego systemu ochrony zdrowia.
Ocena pracy minister zdrowia Izabeli Leszczyny
Zdaniem posła Norberta Pietrykowskiego, choć minister Izabela Leszczyna nie przeprowadziła gruntownej reformy systemu ochrony zdrowia, to w ramach dostępnych narzędzi i mimo wielu ograniczeń zrealizowała szereg konkretnych i potrzebnych działań, które zasługują na pozytywną ocenę.
Program „Moje Zdrowie” Pietrykowski wskazuje jako jedno z widocznych osiągnięć resortu – przykład realizacji zapowiedzi i uporządkowanego podejścia do zdrowia publicznego. Finansowanie in vitro polityk uznaje za „bardzo duży sukces”, zwłaszcza w kontekście pogłębiającego się kryzysu demograficznego. To jego zdaniem wyraźny dowód na skuteczność Leszczyny w zakresie polityki zdrowotnej z konkretnym przełożeniem społecznym.
Reaktywacja telefonu zaufania w psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej to – w ocenie posła – realne i potrzebne działanie, które przynosi natychmiastowy efekt:
Jeżeli chodzi o psychiatrię, telefon zaufania, który został wznowiony i rzeczywiście działa, uznaję za duży sukces. Zostały w to zainwestowane gigantyczne pieniądze i dobrze.
Poseł Pietrykowski wskazał na istotne zwiększenie nakładów na psychiatrię, co interpretuje jako świadomą próbę poprawy sytuacji, nawet jeśli nie widać jeszcze pełnych rezultatów. Pietrykowski chwalił również kierunkowe inwestycje – zarówno w kardiologię, jak i onkologię – co uznaje za oznakę racjonalnego i strategicznego zarządzania środkami publicznymi.
Zobacz także:
-
Izabela Leszczyna: “Koordynatorzy opieki onkologicznej są fundamentem KSO”
Krajowa Sieć Kardiologiczna, która rusza (…), gigantyczne pieniądze przeznaczone na onkologię, to wszystko ogromny sukces pani minister, która działa w zakresie swoich możliwości finansowych i kompetencji. Ma też profesjonalne i merytoryczne zaplecze: bardzo dobrych doradców, ekspertów.
„Tu nie chodzi o personalia, fatalny stan szpitali powiatowych to problem systemowy”
Poseł Pietrykowski wprost stwierdził, że nie widzi sensu w analizowaniu deklaracji dymisji wyłącznie w kontekście osoby minister Leszczyny. Według niego samą wymianą kadry rządzącej systemu opieki zdrowotnej się nie uzdrowi. Zasugerował on, że najważniejsza jest reforma, a nie rotacja stanowisk ministerialnych. Potrzebna jest szeroka, ponadpartyjna debata i konsensus polityczny w sprawie przyszłości ochrony zdrowia:
Tu jest problem systemowy. To nie chodzi o personalia. Nie chodzi o to, czy minister Izabela Leszczyna ma powód do dymisji, czy nie. Co to zmieni? System trzeba gruntownie zreformować. Wycena świadczeń, geografia świadczeń, wzmocnienie roli i kondycji szpitali powiatowych – to są realne tematy. Tego się nie załatwi zmianą ministra. Tu trzeba realnej pracy, nie symbolicznych gestów.
A na pytanie politykazdrowotna.com, kto w przypadku ewentualnej dymisji mógłby minister Izabelę Leszczynę zastąpić, odpowiedział:
Ja już kiedyś mówiłem, że ewentualnym, najlepszym moim zdaniem kandydatem na stanowisko ministra zdrowia mógłby być ekonomista dużego formatu, który od lat zajmuje się ochroną zdrowia. Mam na myśli prof. Jerzego Hausnera, który w latach 2001–2005 był poseł na Sejm IV kadencji oraz ministrem w rządach Leszka Millera i Marka Belki, w latach 2003–2005 wiceprezesem Rady Ministrów, członkiem Rady Polityki Pieniężnej w kadencji 2010–2016 – powiedział poseł Norbert Pietrykowski. – Ale czy to naprawdę coś zmieni? – dodał.
Szpitale powiatowe w zapaści: „To one stabilizują system”
Pietrykowski nie szczędził szczegółów, gdy przyszło do opisu stanu szpitali powiatowych, które – jak przypomniał – są głównym adresatem planowanej reformy.
Ministra Leszczyna mówiła o szpitalach powiatowych – to musimy wyartykułować. Bo szpitale specjalistyczne są w zupełnie innej sytuacji niż szpitale powiatowe. Te drugie są w tragicznej sytuacji – tłumaczył.
Zwrócił uwagę, że ich rola wykracza poza czystą medycynę:
One stabilizują cały system opieki zdrowotnej. Są też istotnymi pracodawcami. Na przykład u mnie w miejscowości Szubin – to największy pracodawca w regionie.
Polityk przypomniał, że szpitale powiatowe realizują większość świadczeń w stanach nagłych, prowadzą nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, a także zespoły ratownictwa medycznego.
Dramatyczna ocena finansowania: „NFZ chce zagłodzić szpitale powiatowe”
Szpitale powiatowe mają gigantyczne zadłużenie – mówił Pietrykowski.
W jego ocenie problem leży w zaniżonych wycenach świadczeń i chronicznym niedofinansowaniu.
One muszą czymś zachęcić lekarzy specjalistów, a mogą tylko pieniędzmi. Ale te pieniądze muszą mieć. A nie mają – podkreślił.
Poseł nie krył goryczy:
Niektórzy dyrektorzy tych szpitali, z którymi rozmawiam, mówią, że NFZ wręcz chce ich zagłodzić. To bardzo smutne.
Wskazał też na strukturalne problemy związane z kadrami i infrastrukturą:
Stara infrastruktura, brak lekarzy, specjaliści nie chcą dojeżdżać, bo mają prywatne gabinety. I dlatego aż 65–70 proc. budżetu tych szpitali idzie na wynagrodzenia. A to czyni je niewypłacalnymi.
„Szpital to nie biznes” – o błędnym myśleniu o finansowaniu opieki zdrowotnej
Poseł Pietrykowski wyraźnie sprzeciwił się postrzeganiu szpitali jako firm.
Szpital to nie biznes. Szpital to pomoc ogólnopolska. Nie możemy mówić o szpitalach w granicach biznesu – zaznaczył.
Przywołał także popularną zasadę 30–30–30–10 obowiązującą w zarządzaniu finansami w biznesie i zestawił ją z realiami szpitali powiatowych.
W każdym normalnym biznesie jest 30 proc. na wynagrodzenia, 30 proc. to koszty stałe, 30 proc. zmienne i 10 proc. przeznacza się na nieprzewidziane wydatki. A w przypadku szpitali powiatowych 70 proc. pochłaniają wynagrodzenia. Więc o rozwoju nie ma co mówić – ocenił.
Programy POZ to za mało. „Nic nie słychać o pomocy dla szpitali powiatowych”
Choć Pietrykowski z zadowoleniem odnotował nowy program „Moje Zdrowie”, który zastąpił „Profilaktykę 40+”, zauważył przy tym poważną lukę.
Znów pieniądze trafią do POZ-ów. A nic nie słychać, czy jakiekolwiek wsparcie trafi do szpitali powiatowych – mówił zaniepokojony.
„Reforma ochrony zdrowia zamiast pudrowania. Nie możemy wszystkiego zrzucać na PiS…”
Poseł Pietrykowski mocno podkreślił, że problemem nie jest tylko finansowanie, ale ogólna niespójność i brak reformy.
Musimy naprawdę poważnie usiąść do okrągłego stołu i zrobić poważną reformę ochrony zdrowia. Bo mam wrażenie, że cały czas tylko pudrujemy system. Dodajemy pudru, dorzucamy pieniędzy i tyle. Ale to nie rozwiązuje problemu – mówił.
Odnosząc się do polityki Prawa i Sprawiedliwości w poprzednich latach, powiedział:
PiS dorzucał i dorzucał, rozdawał jak z helikoptera. Zrobili gigantyczne zadłużenie szpitali. Ale my też już rządzimy dwa lata i nie możemy wszystkiego zrzucać na PiS…
Więcej znajdziesz tutaj:
Zobacz także:
-
Szpitale powiatowe na krawędzi. Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych rozpoczął kampanię
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS