Już w sobotę, 13 czerwca, otwarte zostaną granice wewnętrzne Unii Europejskiej w Polsce. Oznacza to możliwość podróżowania do Polski, a także do państw, które również zdecydowały się na otwarcie granic. Na wznowiony ruch międzynarodowy przygotowują się już Stena Lina, operator promowego połączenia Gdynia – Karlskrona oraz Port Lotniczy w Gdańsku.
Drogą lądową, morską czy powietrzną dostaniemy się do tych krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej oraz w Strefie Schengen, które również zdecydowały się na otwarcie swoich granic. Do tej pory zrobiły to m.in. Chorwacja, Bułgaria, Węgry, Litwa, Estonia i Włochy. W drugiej połowie czerwca, sukcesywnie otwierać się będą także kraje takie jak Belgia, Szwajcaria, Islandia, Francja i Cypr. Łagodniejsze kontrole czekają nas na granicy z Niemcami. Z kolei do Portugalii i Hiszpanii będziemy mogli wjechać wraz z początkiem lipca.
Umożliwienie swobodnego podróżowania po Europie wiąże się z odmrożeniem pracy międzynarodowych przewoźników. Na mapę połączeń wracają te lotnicze, odbywające się z portu w Gdańsku. Lotnisko jest już gotowe na przyjęcie pasażerów. Z kolei na morzu kontynuowane będzie połączenie na linii Gdynia-Karlskrona, obsługiwane przez Stena Line.
Stena Line
Połączenia promowe Gdynia-Karlskrona to jedna z wizytówek naszego miasta. Od początku pandemii koronawirusa jego kursowanie ogranicza się jedynie do przewozu osób z pozwoleniem na pracę oraz towarów.
Po przybyciu do portów w Gdyni i Karlskronie, służby graniczne przeprowadzają pomiar temperatury ciała pasażerów. Na pokładzie promu oraz na terminalu w Karlskronie nie ma obowiązku noszenia maseczek ochronnych. Przewoźnik zaleca jednak ich stosowanie. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce zasadami – zasłanianie ust i twarzy obowiązkowe jest w terminalu w Gdyni.
Aby zapewnić bezpieczeństwo pasażerom i pracownikom zwiększona została częstotliwość prewencyjnego czyszczenia i dezynfekcji punktów takich jak klamki do drzwi, panele dotykowe, telefony na statkach, w portach i terminalach. Dla wszystkich udostępnione zostały płyny do dezynfekcji rąk.
Na statkach obowiązują zasady zachowania dystansu społecznego oraz limitu osób przebywających w określonych miejscach, takich jak restauracje czy sklep. Do odwołania nieczynne pozostają strefy rozrywkowe, takie jak dyskoteki, kąciki dziecięce czy kino.
Otwarcie polskiej granicy to z pewnością możliwość do łatwiejszego dostania się do Gdyni od strony szwedzkiej. Na miejscu nie będzie obowiązywać również 14-dniowa kwarantanna. O szczegółach związanych z nowymi zasadami będzie można dowiedzieć się na stronie przewoźnika Stena Line.
Procedury bezpieczeństwa na gdańskim lotnisku dotyczą również dezynfekcji przestrzeni współdzielonych / fot. Magdalena Śliżewska
Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku
Od 1 czerwca z największego lotniska w regionie możemy latać do innych miast w Polsce. W związku z otwarciem granic wznowienie połączeń zapowiedział węgierski WizzAir. Od środy 17 czerwca z Gdańska polecimy do Norwegii, Szwecji, Niemiec i Finlandii. W kolejnych dniach planowane jest wznowienie lotów do Holandii, Francji czy na Islandię, a w dalszej perspektywie do Włoch, Hiszpanii i Danii. Wkrótce powinniśmy poznać także plany pozostałych przewoźników latających z i do Gdańska.
Na przyjęcie pasażerów lotnisko przygotowywało się już w maju, kiedy planowano przywrócić loty krajowe. Jak wyglądają obecnie procedury bezpieczeństwa w gdańskim porcie lotniczym?
Kamery termowizyjne badają temperaturę wszystkim wchodzącym do terminalu. Temperatura powyżej 38 stopni Celsjusza powoduje włączenie sygnału dźwiękowego. Wówczas służba prowadzi z daną osobą wywiad, a po 10 minutach wykonuje drugi pomiar temperatury. Jeśli okaże się, że pasażer ma objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem, zostanie przewieziony do szpitala. W przeciwnym wypadku – uda się do odprawy biletowo–bagażowej.
Wejście do budynku lotniska możliwe jest tylko jednymi drzwiami. Na jego terenie mogą znajdować się tylko dla pasażerowie, załogi samolotów i pracownicy lotniska. Do środka nie mogą wchodzić osoby odprowadzające lub witające podróżujących.
Terminale wyposażone są w dostępny dla wszystkich płyn do dezynfekcji. Podróżnym zaleca się częste mycie i dezynfekowanie rąk oraz zachowanie dystansu społecznego.
Pasażerów zachęca się, aby dokonali odprawy online i posiadali kartę pokładową w telefonie (nie w formie papierowej). Przy odprawie należy samodzielnie zeskanować kartę pokładową i okazać dokument. Obecnie na lotnisku obowiązuje system odpraw common check-in, który spotkaćmożna na większości dużych lotnisk w Europie. Pasażerowie danej linii lotniczej ustawiani są w jednej kolejce bez względu na to, do jakiego miasta podróżują. Ułatwia to zachowanie odpowiedniego dystansu na większym obszarze. Funkcjonujący w ten sposób system odpraw daje również możliwość odprawienia się już na cztery–pięć godzin przed odlotem, a nie jak dotąd na dwie.
Od momentu przybycia na lotnisko i w trakcie całego lotu, należy mieć założoną maskę chroniącą nos i usta. Maski należy zmieniać co cztery godziny, a zużyte wyrzucać do specjalnych pojemników.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS