A A+ A++

Coraz częściej Polacy korzystają z porad prawnych. Wynika to po pierwsze z ciągle wzrastającej świadomości prawnej Polaków. Coraz częściej zdają sobie sprawę, że mogą dochodzić swoich praw przed sądem. Po drugie jest to efekt stale nowelizowanego prawa. Tylko prawnik jest w stanie śledzić je na bieżąco. Nie bez znaczenia jest także język, jakim pisane są ustawy i różnego rodzaju akty wykonawcze. Dla przeciętnego obywatela jest on często zupełnie niezrozumiały. Chcąc skutecznie dochodzić swoich praw przed urzędami, sądami lub innymi uczestnikami życia publicznego warto wcześniej skorzystać z pomocy prawników. Nie zawsze w tym celu konieczna jest wizyta w kancelarii, czasami wystarczy porada online.

Kiedy porady prawne są potrzebne?

Trzeba tutaj wyraźnie odróżnić osoby indywidualne i osoby prowadzące działalność gospodarczą jednoosobową lub w formie spółki. Porady prawne w obu przypadkach najczęściej dotyczą różnych dziedzin prawa, ale niektóre mogą być zbieżne.

W przypadku osób indywidualnych porady prawne najczęściej dotyczą:

  • spraw rozwodowych,
  • prawa pracy,
  • podziału majątku,
  • opieki nad dziećmi,
  • ważności testamentu,
  • odszkodowań.

W przypadku podmiotów gospodarczych ta lista jest znacznie dłuższa i obejmuje różne relacje między kontrahentami i organami administracji państwowej. Z tego też względu większość firm wybiera stałą współpracę z kancelarią, która dodatkowo oferuje usługi przez internet, dzięki temu mogą liczyć na pomoc prawną przez 24h na dobę.

Na czym polega pomoc prawna online

Coraz częściej korzystamy z pośrednictwa internetu w załatwianiu wielu codziennych spraw. Przez internet kupujemy, żywność, odzież, meble, sprzęt i wiele innych rzeczy, robimy przelewy, rezerwujemy terminy do lekarza. Coraz częściej także korzystamy z porad prawnych online i nie ulega kwestii, że będziemy korzystać z takiej formy coraz częściej.

Rodzaje porad prawnych w internecie

W internecie dostępne są dwa rodzaje porad prawnych, jedne są bezpłatne, drugie są płatne. Na czym polega różnica między nimi, oczywiście poza kosztami?

W obu przypadkach początek wygląda tak samo, czyli trzeba w wyszukiwarkę wpisać pytanie prawne. Im bardziej będzie szczegółowe, tym w odpowiedzi w wyszukiwarce wyświetlą się bardziej trafne odpowiedzi dla słów kluczowych.

Zalety i wady porad bezpłatnych

Tego typu porady prawne online najczęściej świadczone są przez portale zajmujące się tematyką prawną i są wyświetlane przez wyszukiwarkę w pierwszej kolejności. Oczywiście ich zaletą jest bezpłatny dostęp. Najczęściej jednak mają charakter ogólny i można traktować je tylko w celach informacyjnych. To dobry sposób na przekonanie się, czy mamy rację i czy możemy dochodzić swoich praw. To także dobry sposób na zapobiegnięcie podpisaniu umów błędnych.

Minusem tego rodzaju portali jest nie tylko ogólnikowość odpowiedzi, ale także brak informacji o wykształceniu osób udzielających odpowiedź, warto zweryfikować ją z odpowiedziami na innych portalach.

Zalety i wady porad płatnych

Oczywiście minusem jest konieczność poniesienia kosztów, ale z reguły są one niższe niż porada face of face w kancelarii. Natomiast jest to przede wszystkim porada spersonalizowana, odpowiadająca na konkretny problem i uwzględniająca indywidualną sytuację. W ramach porady przez internet można zadać dodatkowe pytania, przesłać dokumenty.

Płatną poradę prawną najczęściej oferuje kancelaria prawna zatrudniająca prawników różnych specjalności, co gwarantuje wysoki poziom porady prawnej.

Prawnik wysyła odpowiedź online

Jak uzyskać pomoc prawną w konkretnej sprawie?

Kancelarie prawne udzielające porad online na swoich stronach posiadają gotowy formularz z pytaniami. Należy go bardzo starannie uzupełnić, podając jak najwięcej informacji. To pozwoli prawnikowi sformułować problem. Należy także podać telefon i adres e-mail. W ciągu 24h kancelaria wyśle wycenę porady, jest ona bezpłatna. Klient może ją zaakceptować lub odrzucić.

W przypadku akceptacji kancelaria może poprosić o dodatkowe informacje dotyczące sprawy, ale działania rozpocznie dopiero po dokonaniu zapłaty. W zależności od charakteru sprawy zostaje ona przydzielona prawnikowi specjalizującemu się w danej dziedzinie.

W ramach porady prawnej online można przesyłać dodatkowo dokumenty w formie załączników, które umożliwią sporządzenie porady prawnej na najwyższym poziomie.

Zalety pomocy prawnej przez internet

Niewątpliwie największą zaletą porad prawnych online jest stały dostęp do nich. W każdej wolnej chwili możemy z niej skorzystać bez konieczności czekania na wyznaczony termin w kancelarii. Nie bez znaczenia jest także niższa cena i oszczędność czasu, z porady prawnej można skorzystać bez wychodzenia z domu, 24 h/dobę i 7 dni w tygodniu.

Porada prawna online ma szczególne znacznie dla firm. Tak forma umożliwia im w łatwy sposób przygotować umowy z pracownikami oraz kontrahentami. Wszystkie zostaną sporządzone zgodnie z aktualnymi przepisami prawa. Prawnicy przygotują także pisma do odpowiednich urzędów lub wierzycieli. Nie zawsze w tym celu muszą osobiście udawać się do kancelarii po poradę. Bardzo często wystarczy telefon lub e-mail, na odpowiedź nie muszą długo czekać. Taka forma pomocy prawnej korzystna jest dla obu stron, biznesmen oszczędza czas, a prawnik może zająć się sprawami wymagającymi jego osobistego udziału.

Kiedy wizyta w kancelarii prawnej jest konieczna?

Nie zawsze pomoc prawna na odległość jest wystarczająca. Niektóre sprawy wymagają osobistego zaangażowania prawnika. To przede wszystkim usługi z zakresu prawa karnego. W takim przypadku prawnicy mają pełny dostęp do akt sprawy, mogą kontaktować się z oskarżonym, podważać wątpliwe dowody. Prawnicy reprezentujący pokrzywdzonego mogą natomiast przedstawiać przed sądem dodatkowe dowody, powoływać świadków. W sprawach karnych prawnik uczestniczy we wszystkich rozprawach i reprezentuje jedną ze stron.

Bardzo często osobistego zaangażowania prawnika wymagają skomplikowane sprawy z zakresu prawa rodzinnego, spory o majątek, opiekę nad dziećmi, to tylko kilka przykładów.

Z pomocy prawnika warto także korzystać we wszystkich sporach z organami państwowymi, jednostkami służby zdrowia i innymi instytucjami. Trzeba mieć świadomość, że wszystkie zatrudniają specjalistów z danej dziedziny prawa.

Jak wybrać poradę prawną online

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej w celach informacyjnych, to najprościej jest wybrać kilka bezpłatnych porad i przeczytać je. To w zasadzie powinno wystarczyć.

Jeżeli natomiast potrzebujesz porady i pomocy w rozwiązaniu konkretnej sprawy, to najlepiej skorzystać z kancelarii prawnej online. Jest to całkowicie bezpieczne, ponieważ wszystkie informacje i pisma są szyfrowane i zabezpieczone przed dostępem osób trzecich.

Wybierając kancelarię, warto wcześniej sprawdzić jakich prawników zatrudnia i jakie ma opinie wśród dotychczasowych klientów.

Usługi prawne za pośrednictwem internetu zdobywają w Polsce coraz więcej zwolenników, zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Nie zawsze dysponują czasem na wizytę w kancelarii, a odpowiedź na bieżące pytania lub wątpliwości mogą szybko otrzymać na telefon, lub e-maila.

Zdalna porada prawna ma jeszcze jedną zaletę, kancelaria prawna może mieć siedzibę w dowolnym mieście w Polsce. Jest to szczególnie ważne dla osób z małych miejscowości, które chcą skorzystać z usług prawnych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWFOŚiGW podsumował ubiegły rok i ogłasza nabór wniosków na 2021
Następny artykułStok w Bobliwie dołączył do buntu