A A+ A++

Data dodania: 2021-01-28 (10:13) Komentarz surowcowy DM BOŚ

Wczorajsza przecena na globalnych rynkach akcji wywołała ucieczkę wielu inwestorów w stronę amerykańskiego dolara. USD się umocnił, co doprowadziło do dodatkowej presji spadkowej na notowania złota. Wczoraj ceny kruszcu oscylowały w rejonie 1830-1850 USD za uncję, a dzisiaj poruszają się nadal w tym przedziale, niewiele poniżej 1840 USD za uncję.

Wczorajsza decyzja Rezerwy Federalnej oraz późniejszy komunikat ze strony tej instytucji nie zmieniły istotnie podejścia inwestorów do złota. W informacjach tych nie pojawiło się bowiem nic przełomowego: Fed utrzymał ultraniskie stopy procentowe na niezmienionym poziomie i zapowiedział kontynuację luźnej polityki monetarnej w przewidywalnej przyszłości. Biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę, takie nastawienie będzie ograniczało spadki cen złota i sprzyjało powrotowi do zwyżek, ponieważ luźna polityka monetarna przy dodatkowym wsparciu fiskalnym oznacza rosnącą presję na coraz większą inflację.

Tymczasem dzisiaj pojawiły się wstępne wyliczenia World Gold Council (WGC), dotyczące popytu na złoto w całym 2020 roku. Według danych WGC, w poprzednim roku globalny popyt na złoto wyniósł 3759,6 ton, co oznacza spadek o 14% rdr oraz pierwsze zejście poniżej poziomu 4000 ton od 2009 r. W samym IV kwartale, popyt na złoto na świecie wyniósł 783,4 ton, czyli mniej o 28% rdr i najmniej od 2008 r.

Dla niektórych inwestorów te dane mogą być zaskakujące, zważywszy na ogromny popyt inwestycyjny, obserwowany w krajach zachodnich w poprzednim roku. Inwestorzy faktycznie były główną siłą napędową popytu. Tymczasem zupełnie inaczej wyglądała sytuacja od strony branży biżuteryjnej oraz banków centralnych – tam doszło to istotnego spadku popytu na złoto.

MIEDŹ

Dynamiczna przecena miedzi

Notowania miedzi rozpoczęły bieżący tydzień spokojną konsolidacją, jednak od wczoraj na rynku tym wyraźnie dominuje strona podażowa. Wczoraj cena miedzi w USA zniżkowała o 1,7%, a dzisiaj kontynuuje spadek i obecnie porusza się niewiele powyżej poziomu 3,50 USD za funt.

Przecena miedzi jest powiązana z ogólnym pogorszeniem nastrojów wśród globalnych inwestorów i powrotem nastawienia risk-off na globalny rynek. Wczoraj wyraźnie umocnił się amerykański dolar, co sprzyjało presji na spadek notowań miedzi.

Zniżka cen miedzi nie jest niespodzianką, ponieważ wcześniej przez wiele miesięcy ceny tego metalu poruszały się w trendzie wzrostowym i choćby niewielka korekta była oczekiwana. Poza tym, w ostatnich tygodniach zaczęły pojawiać się wątpliwości, czy dalsze wzrosty cen miedzi byłyby uzasadnione, zwłaszcza w obliczu trwającej drugiej fali pandemii i obaw o przedłużające się restrykcje.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMost Grunwaldzki zablokowany. Zderzenie aut i duże utrudnienia w ruchu [ZDJĘCIA]
Następny artykułRonaldo z narzeczoną złamali obostrzenia