A A+ A++

Europejska Agencja Leków dokona przeglądu leków stosowanych na cukrzycę i otyłość, po tym jak odnotowano dwa przypadki myśli samobójczych i jeden przypadek samookaleczenia wśród islandzkich użytkowników terapii.

W niedawnym raporcie z Islandii pojawiły się myśli samobójcze od użytkowników Ozempic (semaglutyd) i Saxenda (liraglutyd). Dodatkowo sygnał samookaleczenia został podniesiony przez pacjenta będącego użytkownikiem Saxendy.

Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) zbada leki Ozempic i Saxenda w celu ustalenia, czy istnieje związek przyczynowy między ich stosowaniem a zdarzeniami niepożądanymi. PRAC obejmie badaniem również inny lek semaglutydowy od Novo Nodrisk, Wegovy.

W 2008 roku, lek o podobnym działaniu Acomplia firmy Sanofi został wycofany z rynku w Europie – dwa lata po jego zatwierdzeniu – kiedy niektórzy pacjenci korzystający z terapii cierpieli na depresję i myśli samobójcze. Lek, który był antagonistą receptora kannabinoidowego CB1, blokował sygnały głodu do mózgu. Nigdy nie został zatwierdzony w USA. Analogi GLP-1 mają inny mechanizm działania.    

Analogi GLP-1 zyskały nagły wzrost popularności ze względu na ich zdolność do wywoływania utraty wagi. Dlatego EMA zadecydowała, że rozszerzy swoją recenzję na wszystkie leki z popularnej klasy GLP-1. Obejmuje to także lek od Eli Lilly, Mounjaro (tirzepatide).

Globalna wartość sprzedaży leków na otyłość może osiągnąć nawet 44 mld dolarów do 2030 r.

Podobnie jak w przypadku wielu innych zatwierdzonych leków kontrolujących wagę, zachowania samobójcze są wymienione jako główna interakcja chorobowa z semaglutydem, a jego stosowania należy „unikać u pacjentów z próbami samobójczymi w wywiadzie lub aktywnymi myślami samobójczymi”, zgodnie z etykietą.

„Agoniści receptora GLP-1 są stosowani w leczeniu cukrzycy typu 2 od ponad 15 lat, a w leczeniu otyłości od ośmiu lat (…) Dane dotyczące bezpieczeństwa zebrane z dużych programów badań klinicznych i nadzoru po wprowadzeniu do obrotu nie wykazały związku przyczynowego między semaglutydem lub liraglutydem a myślami samobójczymi i samookaleczającymi” – wskazuje Novo Nordisk w krótkim oświadczeniu.

Inną potencjalną interakcją chorobową z leczeniem GLP-1 jest rak tarczycy. W maju EMA poinformowała Novo i inne firmy oferujące produkty tej klasy – w tym Lilly, AstraZeneca i Sanofi – że monitoruje wszelkie potencjalne sygnały o raku tarczycy wśród pacjentów.

źródło: Fiercepharma

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTworzymy Laboratorium Miejskie StaLOVE UrbanLAB z CafeLAB 
Następny artykułRozpoczyna się 25. Gdański Festiwal Carillonowy