A A+ A++

57 proc. małych i średnich przedsiębiorstw znajduje w początkowej fazie transformacji cyfrowej – wynika z badania “Cyfryzacja w sektorze MŚP – szanse i ograniczenia”, przeprowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Ponad połowa MŚP jest na początku transformacji cyfrowej
fot. hxdbzxy / / Shutterstock

Jak wynika z badania “Cyfryzacja w sektorze MŚP – szanse i ograniczenia”, niemal 3 na 5 firm (57 proc.) to podmioty wciąż znajdujące się w początkowej fazie cyfrowej transformacji. Autorzy raportu podkreślili, że co piąte przedsiębiorstwo nie korzysta z żadnych narzędzi cyfrowych wymienionych w badaniu. Dodano, że są to prawie wyłącznie mikroprzedsiębiorstwa.

Ekspert BGK ds. transformacji cyfrowej przedsiębiorstw, Ksawery Stojak, poinformował, że “cyfryzacja firm stwarza szerokie możliwości wzrostu gospodarczego w skali makro, ale także przekłada się na wyniki konkretnych przedsiębiorstw. Firmy doskonale to wiedzą – co drugi przedsiębiorca deklaruje, że jego firma będzie musiała wdrożyć nowe technologie cyfrowe, żeby utrzymać konkurencyjność. Badanie wykazało, że najwięcej do zrobienia mają mikroprzedsiębiorstwa”.

Reklama

Z badania wynika, że stopień wdrożenia rozwiązań cyfrowych zależy także od branży, co pośrednio wiąże się ze strukturą poszczególnych sektorów i ich cyfrowymi potrzebami. Autorzy zwrócili uwagę, że ponadprzeciętne wykorzystanie rozwiązań cyfrowych widoczne jest w przypadku działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej, a także w hotelarstwie i gastronomii oraz w handlu. Zaznaczono, że niski stopień wykorzystania technologii cyfrowych uwidacznia się w firmach zajmujących się transportem i gospodarką magazynową, działalnością finansową i ubezpieczeniową oraz rynkiem nieruchomości.

Jako najczęstsze bariery w transformacji cyfrowej wskazywano niedostateczną liczba pracowników IT na rynku (43 proc. wskazań). Podobnie istotnym problemem jest brak odpowiednich możliwości finansowania niezbędnych inwestycji (41 proc.). (PAP)

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!
Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

bk/ drag/

Źródło:PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezydent Bruski składa pierwsze kampanijne obietnice. Więcej budżetu obywatelskiego
Następny artykuł„Dostaliśmy kartę członkowską do »klubu dorosłych«”. Ukraiński dziennikarz i żołnierz o tym, czego nauczyła go wojna